ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni Kutluyoruz

- +

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 105 yıldönümünde kutlama mesajı yayınlayan Diyanet Bir Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, vatan dendiğinde bu milletin aklına gelen ilk şey; bu topraklar için kanını ve canını veren aziz şehitlerimizin olduğunu söyledi.

Bu büyük mücadelenin sonucunda haklı olarak elde edilen zaferin, milletimizin bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhunu geliştirdiğini belirten Hasan Türüt, aynı ruhla kazanılan bu büyük başarının onurlu bir mücadelenin sonunda millet olmamızı sağladığını, milletimizin kanıyla bayraklaşan bağımsızlığın, düşmanın üstün gücüne rağmen elde edildiğini ve dünyayı şaşkınlığa uğrattığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Çanakkale, Müslümanların namus, şeref ve dünya kamuoyunun gözünde onur mücadelesinin adıdır. Bu mücadeleye Çanakkale savaşı diye bakmak gafillik olur. Bugün Çanakkale Deniz Zaferini kutlamanın ve kutsal vatanımız için hiç çekinmeden canlarını feda eden şehitlerimizi anmanın onurunu yaşamaktayız. Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini kanıtladığı onurla taçlanmış bir dönemi anmaktayız.

Çanakkale Deniz Savaşları, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için varını yoğunu ortaya koyan bir milletin zaferidir. Milletin, tarihin akışını değiştirdiği bir zaferdir. Bu zafer aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Aziz şehitlerimiz, milletimizin gönlünde daimi olarak yaşayacaktır. Bağımsızlığımızın ve bölünmez bütünlüğümüzün korunması, huzur ve güven içinde yaşamamız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yaptığı fedakârlık hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Bu toprakları vatan yaparak destan yazan Mehmetçikler gurur abidemizdir. Aynı zamanda dünyaya örnek olan büyük bir mücadele ile imkânsızı başarmış ve bugün var olmamızın teminatı olmuşlardır. Ülkemizi hasta ve zavallı gören emperyalizmin güçlü devletleri masa başında topraklarımızı pay etmiş, milletimizi adeta köleleştirecekleri günün heyecanıyla yaşamışlardır. Ancak unuttukları bir şey vardı; milletimizin azimli, mücadeleci ve kararlı ruhunu hesaba katmamışlardı. Aziz şehitlerimiz, gerek karada gerek denizde olağanüstü bir mücadele örneği sergileyerek Çanakkale’nin geçilemeyeceğini dünyaya göstermişlerdir. Bu büyük zafer dünya tarihini değiştirmekle kalmamış, milletimizin ufkunu açmıştır.

Bu vesileyle 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. Yıldönümü nedeniyle aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.