ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 tarihinin halkın kendi iradesi ile seçtiği yöneticilerin iş başına geldiği, demokrasi ve milli irade sistemine geçişin başlangıcı olduğunu belirten Hasan Türüt, Türk tarihi açısından bir ilk olan yönetim sisteminin büyük değişimlere yol açması bakımından önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız bizim için önemlidir. Çocuklarımız için dünyanın daha güzel ve yaşanılır olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Çocuklarımız bizim mutluluğumuzdur. Yurdumuzu aydınlığa taşıyacak olan onlardır. Bu çerçeve de Ulusal Egemenlik Bayramının çocuklara armağan edilmiş olması önemlidir. Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarih olmasının yanı sıra, dünyaya kardeşlik mesajı vermesi, çocukların savaşlardan uzak tutulması, çocukların iyi ve güzel olan her şeye layık olduklarını hatırlatması ve milli bir bayramı çocuklara hediye eden tek ülke olmamız açısından da önemlidir. Böylece dünya çocuklarının el ele verip sorunları çözebileceği, kardeşçe ve dostça yaşayabilecekleri hatırlatılmaktadır. Çocuklarımıza istiklalimizin ve istikbalimizin ne kadar önemli olduğu, düşmana karşı birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemi de vurgulanmaktadır.

Çocukların sağlıklı, bilgili ve erdemli yetişmeleri, milli, ahlaki ve insani değerlere sahip bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak ve bunun önemine dikkat çekmek açısından MEB, 23 Nisan kutlamalarını bu anlamda değerlendirmelidir. Gelecek neslin milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetişmesinin anlamı ve önemine vurgu yapılmalıdır.

Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ülkemize, çocuklarımıza hayırlı olmasını, mutlu, huzurlu, bilgili, erdemli, milli ve manevi değerlerine bağlı gençlik yetişmesine vesile olmasını temenni ederek, bu anlamlı ve çok özel olan milli bayramımızı kutluyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.