ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

- +

Diyanet Bir-Sen Engelliler Kolu Başkanı Metin Uyanık 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Basın Açıklaması yaptı.

Başkan Metin Uyanık günün anlam ve önemini dile getirirken fiziki açıdan insanların birbirlerinden ayrıcalıklı veya üstün olmadıklarını, üstünlüğün ahlak, merhamet, hoşgörü ve takva ile olabileceğini ifade etti.

Başkan Uyanık açıklamasında şunlara değindi:
“İnsanların bir kısmı doğuştan, bir kısmı da doğduktan sonra engelli olabilmektedir. Ama bir gerçek vardır ki, her insan engelli olabilecek durumdadır. Her insanın engelli olabileceği bir dünyada sosyal çevrenin, ihtiyaçlarını görmede sınırlı imkânları olanlara engel oluşturmaları aslında kendilerine yaptıkları bir saygısızlıktır.

İmtihan için geldiğimiz bu dünyada sınavın farkındayız. Bu sınavların zaman zaman ağır oluşu bizi karamsar olmaya sevk etmemelidir. Sabırla ve inançla ilahi sınavda başarılı olabilmenin mücadelesi içinde olacağız.

İdarecilerimize engelliler hususunda Hz. Peygamber’i örnek almalarını hatırlatıyoruz. Hz. Peygamber ashabından engelli olanlarla yakından ilgilenmiş, onların sosyal hayata adapte olmaları, toplum içinde sıkıntı yaşamamaları için onları maddi ve manevi haklardan mahrum bırakmamıştır.

Başkan Uyanık açıklamasını şu cümlelerle tamamladı:
“Sorun engelli olmakta değildir. Asıl sorun engellilere engel olunmasıdır. Her bir birey kendi hakkını arama peşinde koşarken karşısındaki insanların haklarına saygı gösterirse var olan sıkıntı ve zorlukların üstesinden büyük oranda gelinmiş olunur.

Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün insanlığa huzur ve barış getirmesini, daha güzel yarınlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, engelli kardeşlerime gönüllerine göre yarınların doğmasını diliyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.