ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

ACIMIZ BÜYÜK!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, İzmir’de meydana gelen yıkıcı depremle ilgili açıklama yaparak “acımız büyük” dedi.

Ege Denizinde Saat 14.51’de yerin 16.5 km. derinliğinde meydana gelen deprem; Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan ve Kuzey Makedonya’dan da hissedildi. AFAD’ın 6,6, Kandilli Rasathanesi’nin 6,9 ve yurt dışı kaynaklarının 7 şiddetinde olduğunu duyurduğu depremin yıkıcı etkileri oldu.

Ülkemizin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Hasan Türüt, depremden kaçınılamayacağını ancak tedbirlerin alınmasıyla zararın en aza indirilebileceğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“İzmir’in Seferihisar, Bayraklı ve Bornova ilçelerini etkileyen deprem ne yazık ki can ve mal kayıplarına neden oldu. Üzüntülüyüz; millet olarak canımız yandı. Bir kez daha depremin yıkıcı etkileriyle karşı karşıya kaldık. İzmir’e geçmiş olsun. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Deprem fayı üzerinde yer alan illerimiz bundan ders almalı ve yapıların depreme dayanıklılığı konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Binaların standartlara uygun yapılmadığı, depreme dayanıklılığı konusunda tedbirlerin alınmadığı şeklindeki açıklamaları deprem sonrası hep duyuyoruz. Devletin, özellikle sahil kenarlarındaki yerleşim yerlerinde binaların sağlamlaştırılmasıyla ilgili çalışmaları bir an önce sonuçlandırması gerekiyor. Binaların yapımıyla ilgili çok sıkı tedbirlerin alınması zorunludur. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılmalı, ihmal ve suiistimali önleyici ağır müeyyideler getirilmelidir.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.