ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Ahlak ve meslek etiği çerçevesinde görev yapan Gazetecilere teşekkür ederiz

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır

Demokrasinin olmazsa olmazlarından basının toplumsal gerçeklik çerçevesinde kişi haklarına saygılı, ahlak, milli ve manevi değerlere saygı kapsamında sorumluluk bilinciyle görevini yapmasının önemli olduğuna dikkat çeken Hasan Türüt, 4. kuvvet olan basının kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Toplumun şekillenmesinde basının önemli rolü olduğunu belirten Türüt, mesai mefhumu gözetmeden gece gündüz haber peşinde koşan basın emekçilerinin zor koşullarda görev yaptıklarını ve birçok tehlikeyle karşı karşıya kalma riskine rağmen görevlerini bırakmadıklarını belirterek şunları söyledi:

Toplumsal Sorumluluk Bilinciyle Hareket Eden Gazetecilere Saygı Duyulmalıdır

“Kamuoyunun haber alma hakkı vardır ve bu hak aynı zamanda demokratikleşmenin de bir unsurudur. Bu hakkı özverili bir şekilde yerine getirenlerde basın emekçileridir. Doğru ve tarafsız habercilik basın meslek ilkelerindendir. Basın emekçileri bu zorlu görevi yerine getirirken toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket ederler. Milli ve manevi değerlere saygı duyan, mesleğinin etik kurallarına uyan ve ahlaki anlamda mesleğini icra eden gazetecilere saygı duyulması gerekir. Zira bu gazeteciler, Anayasa ile güvence altına alınan kişilik haklarına saygılı haber yaparlar. Görevlerini yerine getirirken hassas olur, mesleğin saygınlığını da dikkatlerinden kaçırmazlar.

Mesleğinin Saygınlığını Koruyan Gazetecilere Teşekkür Ediyorum

Çeşitli çevrelerce basın özgürlüğü adı altında yalan yanlış haberler hızlı bir şekilde yayılmakta, devlet idarecilerinin kişilik haklarına saldırılarak basın ve düşünce özgürlüğü adıyla topluma enjekte edilmektedir. İşte bu çerçevede hem kendisine hem mesleğine hem de toplumun doğru ve tarafsız haber alma hakkına saygı duyan gazetecilerin varlığı önemlidir. Gazetecilik mesleğini yürütürken meslek ilkelerinden taviz vermeden onurlu ve ahlaklı bir şekilde görevini ifa eden, aynı zamanda toplumu gerçek haber anlayışıyla bilgilendiren, toplumun birlik ve beraberliğine destek veren haberleriyle ülkemizin gelişmesine katkı da bulunan gazetecilerimize teşekkür ediyorum.

Çalışan Gazeteciler Günü’nü Tebrik Ediyorum

Bu duygu ve düşünce çerçevesinde, ülkemizin en ücra köşelerinde zor koşullara rağmen görevini yapan fedakâr gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, aramızdan ayrılan gazetecilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.