ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

ALMAN HÜKÜMETİNİ KINIYORUZ!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Almanya’da camiye botlarıyla giren polislerin Müslümanların dini değerlerine hakaret ettiğini belirterek basın açıklaması yaptı.

Alman polisini şiddetle kınadığını belirten Türüt, namaz vaktinde camiye botlarla girilmek suretiyle dini değerlerin aşağılanmasının kabul edilemeyeceğini belirterek Alman Hükümetinin derhal soruşturma başlatması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

Avrupa’da İslamofobinin artmasında Avrupa Devletlerinin parmağı olduğunu düşünüyoruz. Irkçı ve dini yaklaşımlarla kendilerinden başka dine mensup olanlara hoşgörü göstermeyen, ibadethanelerini kirleterek hakaret ve aşağılayıcı yaklaşımlarla rencide etmeye çalışan Avrupa devletlerinin özgürlük söylemlerinin özellikle Müslümanlar için zulümden ibaret olduğunu görüyoruz. Almanya’da yaşanan son olay bu düşüncelerimizi doğrulamaktadır. Namaz vaktinde camiye pis botlarıyla giren Alman polislerinin bu saygısızlığı kesinlikle kabul edilemez. Alman Hükümetini şiddetle kınıyoruz. Camiye pis botlarıyla girerek halıların üzerine basıp kirleten ve dini değerlerimize saldıran bu polisler hakkında derhal soruşturma açılmasını istiyoruz.

Alman polisinin bu hareketinin Avrupa’da İslamofobinin geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir. Covıd-19 salgını nedeniyle önce yardım yapıp sonra da bu yardımın haksız yere alındığına dair iddia da; “Allah’ın evi’ olarak bildiğimiz kutsal mabedimize yapılan iğrenç baskın Müslümanları haksız yere töhmet altında bırakma, Müslümanları hırsız gibi göstererek toplum nazarında aşağılama ve cami derneğini suçlamak için kurulmuş bir tezgâh olduğunu göstermektedir. Biz, Türk Hükümetinin konuyla ilgilenmesini ve Müslümanlara ve kutsal mabedimize yapılan bu iğrenç saldırının hesabının sorulmasını istiyoruz.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.