18°C
ANKARA HAVA DURUMU18°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Bizden Haberler

Diyanet Bir-Sen

Ankara Bölge Başkanı Veli EKİN, Ankara Barosu’nu çok sert eleştirdi. “BU AÇIKLAMA, LÛT KAVMİNDEKİ CÜRÜM KADAR KORKUNÇTUR!”

- +

Diyanet Bir-Sen Ankara Bölge Başkanı Veli Ekin, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın eşcinsellikle ilgili hutbesi hakkında Ankara Barosu’nun yaptığı açıklamanın kabul edilemeyeceğini, bu konunun ağzı olanın konuşacağı bir konu olmadığını belirterek açıklama yaptı.

Ankara barosunun bir hukuk kuruluşu olduğunu, yapılan açıklamanın da bir hukuk açıklaması olmadığına dikkat çeken Ekin, Ankara’yı Ankara Barosu’nun ve yandaş düşüncede olanların yönetmediğini, toplumun ahlak kurallarını da bu ayrık düşüncenin şekillendirmediğine dikkat çekerek, İslam’ı ve İslam’ın çağlar üstü hükümlerini çağ dışı, dogmatik ve insan onuruna karşı işlenmiş suç gibi gösteren açıklamanın talihsiz bir değerlendirme olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Ankara Barosu tarafından yapılan açıklama her türlü kınanmayı hak eden talihsiz bir açıklamadır. Çünkü %92’si Müslüman olan Türkiye’de çoğunluğun dini inançları aşağılanmaya çalışılmıştır. Kur’an-ı Kerim Müslümanların kutsal kitabıdır. Tek Yaratıcı olan, güç ve kudretin Onda olduğuna inanan Müslümanların inançları ve Hz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in insanlığa tebliğ ettiği dini kural ve hükümler adeta “gerici” yaftasıyla aşağılanmıştır. Bütün semavi dinlerde eşcinsellik yasaklanmış ve haram olduğu noktasında birleşilmiştir. Allah’ın bu konuda açık hükümleri bulunmaktadır. İnsanlığın sosyal hayatında devrim meydana getiren Hz. Muhammed Mustafa’nın “vallahi bu kötülüktür, vallahi bu haramdır” diye öğütler de bulunduğu bir yasağı, bir haramı savunmaya kalkmak bir hukuk kuruluşunun meslek etiğine yakışmadı. Yaratılış kanunlarına ve ilahi yasalara aykırı olan, aile hayatını yok eden ve toplum ahlakını yerle yeksan eden bir davranışı savunmanın mantığını anlayabilmiş değiliz! Bu kötü davranışların aileyi parçaladığı, toplum ahlakını yozlaştırdığı ve sağlık açısından da son derece zararlı olduğu Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette açıklanmaktadır. Dolayısıyla Sayın Ali Erbaş’ın bu kötü fiil hakkında insanlığı uyarmasından doğal ne olabilir? Diyanet İşleri Başkanı’nın görevleri arasındaki bu açıklamadan neden rahatsızlık duyulur? Peygamber Efendimiz, ” Ümmetim için korktuğum şeylerin arasında en korkunç olanı Lut kavminin işlediği cürümdür.” Buyurmasının nedeni, Allah Celle ve Celalühü tarafından haram kılınmış ve yasaklanmış olan çirkin bir davranışa ümmetinin yaklaşmasını önlemek, bunun için uyarıda bulunmaktır. Günümüzde eşcinselliğin yaygınlaştığı ve doğal bir cinsel tercih gibi ele alındığı düşünüldüğünde Peygamber Efendimizin bu konudaki endişesinde ne kadar haklı olduğu anlaşılacaktır. Bu hususları da Türkiye’de yaşayan tüm halkımızın dikkatine sunuyorum. Dolayısıyla Müslüman toplumun bir ferdi olarak ahlaki bir sorun olan ve sağlık açısından da son derece çirkin olan bu fiili kabul etmemiz mümkün değildir. Bu itibarla bu ahlaksızlığı savunmanın gerekçesinin de en az bu fiil kadar sağlıksız olduğunu düşünüyorum.

Ankara barosunun yaptığı açıklama Müslümanlar arasında infiale neden olmuş, zıt düşüncedeki insanlar arasında kutuplaşmaya yol açmıştır. Salgın nedeniyle içinden geçtiğimiz süreçte birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönem de ayrıştırıcı bir yönteme başvurularak inananlarla inanmayan insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma duygularının zedelenmesine yol açmıştır. Açıklama bu açıdan da değerlendirildiğinde vahim sonuçları olan ve derhal düzeltilmesi gereken bir açıklamadır.

Öte yandan hutbeyi hazırlayanların sorumluluğuna dikkat çekmek istiyorum. Dini kurumu temsil edenlerin yanlış anlamalara neden olunmaması için azami dikkat etmeleri gerekir. Yanlış bilgilendirme kurumu rencide eder. Bu Çirkin fiilin çeşitli kitaplarda “Lutilik”veya “Livata” diye Hz. Lut’un ismi ile birlikte kullanılması son derece yanlış ve dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Hadislerle İslam Külliyatı isimli kitapta bile bu konu da dikkati çeken uyarılar yer almıştır. Bu nedenle bu çirkin fiilin homoseksüellik ve eşcinsellik şeklinde kullanılması daha doğru ve uygundur.

Diyanet Bir-Sen Ankara Bölge Başkanı olarak, Ankara Barosu’nu milletten özür dilemeye davet ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.