ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

AYASOFYA GÜNDEMDEN ÇIKMALIDIR

- +

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için Danıştay’da açılan dava da yarın karar günü. Danıştay’ın olumlu yönde karar vereceğini düşündüğünü belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Ayasofya üzerindeki 86 yıllık sis bulutunun kaldırılacağını ve yerini aydınlığın alacağını belirterek yaptığı açıklamada, “Danıştay, millet adına karar veren bir mercidir. Milletin talebi de bellidir. İnanıyoruz ki Danıştay millet adına kararını milletin talebinden yana kullanacaktır” şeklinde konuştu.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın ilk Cuma namazını neden başka bir yerde değil de Ayasofya’da kıldığının üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirten Hasan Türüt, İstanbul’un fethi, Ayasofya ve Osmanlı kavramlarının İslam âlemi için önemli olduğunu belirterek şöyle dedi:

İstanbul’un fethinin dünya tarihinin seyrini değiştiren önemli olaylardan biri olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Ortodoks Hıristiyanlığının önemli merkezlerinden biri olması, Ayasofya’nın da bu merkezin önemli ibadethanelerinden biri sayılması nedeniyle Hıristiyan dünyasının içindeki hüzün, incinme ve öfke duygusu, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesiyle zafer sevincine dönüşmüştür. Osmanlı’nın dağılmasıyla birlikte iç dünyalarından atamadıkları intikam duygusu da büyük bir coşkuya neden olurken, İslam âleminde gözyaşına, ilkeli ve adil yönetimin bozulmasına neden olmuştur.

Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak İstanbul, Ayasofya ve Osmanlı kavramları dünyanın gözünde ilerleme, kalkınma, adalet, bağımsızlık, Hıristiyan âleminin çöküşü ve İslam’ın yücelişi anlamlarına gelmektedir. Bu kavramların anlamları bugün içinde geçerlidir. Ayasofya’nın camiye çevrilmesi konusu gündeme geldiğinde Yunanistan, ABD ve bazı ülkeler şaşırdı! Öfkeye dönüp tehditler savurmaya başladılar. Bunlar bile Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Bağımsız bir ülke olarak Türkiye kendi kararlarını verebilecek iradeye sahiptir ve bu iradeyi de Bağımsız Türk Mahkemelerinden çıkacak karar ile dünyaya göstermiş olacağız. Zira Ayasofya’nın ibadete açılması için Danıştay’da açılan dava da yarın karar günüdür. Millet adına karar veren Danıştay’da, milletinin kararının aksine bir karar çıkacağını düşünmüyorum. Ayasofya’nın üzerine çöreklenmiş olan 86 yıllık karanlığın yarından itibaren dağılacağından eminim. İslam âlemi sevinecek, Türkiye sevinecek, İstanbul’un fethi için şehit olan cengâverlerimizin ruhları şad olacak, gazilerimiz cennette mutlu olacak. Ayasofya’ya Allah nidalarıyla beş vakit huzur gelecek. Ayasofya yarın Türkiye gündeminden çıkacaktır.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
01Temmuz