ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

Başkan Türüt’ten Açıklama

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt kadınlara özel açıklamalarda bulundu.

Türüt, kadınların dünya genelinde birçok yer ve ortamda istismar edildiğini ve fıtrat sınırları dışına çıkmak zorunda bırakıldıklarını ifade etti.

Başkan Türüt kadınlara bakış açılarını şu cümleleriyle dile getirdi:

Her konuya olduğu gibi kadınlar konusuna da İslam penceresinden bakıyoruz. İslam penceresinden bakıldığında kadınların özel bir makama sahip olduklarını görmek mümkündür.

Cahiliye döneminde ayaklar altına alınan kadın hakları İslam hükümlerinin uygulanmasıyla seyrini değiştirmiş ve kadınlar toplumun merkezine yerleştirilmiştir.

Geldiğimiz noktada, kadınların zaman zaman cahiliye dönemindeki statüsüne irtica ettirildiği görülmektedir. Zira kendilerini medeni diye adlandıran yobaz bir güruh, kadını reklam malzemesi olarak görmekte, kadının annelik sorumluluk ve makamını yok sayarak fiziki olarak güç yedirmekte zorlandığı işlerde çalışmaya zorlamaktadır.

Hâlbuki İslam, kadının dünyada olabildiğince en rahat ve en güvenilir ortamlarda yaşamını sürdürmesini istemiş ve ailenin geçimini sağlama görevini erkeğe vermiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v), “Cennet annelerin ayağı altındadır” hadisiyle en yüksek makamlardan birinin annelik olduğu haber vermektedir.

Dünya gündeminde ön sıralarda yer bulan “kadına şiddet” konusu polisiye çalışmalarla çözülmeye çalışılmaktadır. Çözüm diye, korumak için adeta her kadının başına bir polis görevlendirilmektedir.

Hâlbuki İslam, koruması için her kadının yanına bir polis görevlendirmek yerine her insanın kalbine manevi bir polis yerleştirilmesini öğütlemektedir. Zira İslam, insanların en hayırlısının eşine en hayırlı olan kişinin olduğunu haber vermiş, aynı zamanda bir kadın olan anneye kızma kaynaklı bir sonuç olan “öf” denmesini dahi yasaklamıştır.

Başkan Türüt, günümüz Türkiye’sinde kadınları huzursuz ortama sürükleyen konulardan birinin İstanbul Sözleşmesi olduğunu, bu sözleşmenin nikâhsız yaşamayı özendirdiğini, nikâhsızlığın ise huzursuzluk, kargaşa ve fitne ortamı meydana getirdiğini belirtti.

Genel Başkan Hasan Türüt son olarak şunları söyledi:

Batılıların “hak” kavramının ne anlama geldiğini bilmediği bir dönemde Allah’ın elçisi Hz. Muhammed (s.a.v) Veda Hutbesi’nde, kadınların Allah’ın birer emaneti olduğunu bildirmiş ve kadına ona göre muamele edilmesi gerektiğini haber vermiştir. Biz de kadınların Allah’ın birer emanet olduğu düşüncesini taşıyor, bu sebeple kadının çok küçük dahi olsa incitilmesini istemiyoruz.Bizim inanç ve kültürümüzde anneler asıl görevi “Fatihler” yetiştirmektir. Bu kutlu görevi yerine getirme gayreti içinde olan anneleri can-ı gönülden tebrik ederiz.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.