ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Başkan

- +

Hasan TÜRÜT, Rize merkeze bağlı Anbarlık Köyünde 24.11.1970 tarihinde doğdu. Birçoğu hafız olan 8 kardeşi olup, ÇAYKUR işçisi ve çay çiftçisi olan bir aileye mensuptur.

İlk ve orta öğretimini köyünde, lise eğitimini ise Rize Merkez İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Liseye devam ederken aynı zamanda da merkeze bağlı Akarsu Köyü Merkez Kur’an Kursunda başladığı hafızlığına Pekmezli Köyü Kur’an kursunda devam etti. Liseden mezun olduktan sonra vekil imam olarak göreve başladı. Vekil İmam olarak çalıştığı sırada Rize’nin kanaat önderlerinden, ilim adamı ve âlim, aynı zamanda Rize İl Müftülüğü Vaizlerinden meşhur Zavendikli Mustafa Hocaefendi’den Arapça ders aldı. Rize’de 12 yıl İmam Hatip, 10 yıl Müezzin Kayyım ve 2012 yılından itibaren de Kur’an kursu öğretmeni olarak çalıştı. İmam Hatip Lisesinden sonra ilahiyat önlisans programından mezun oldu.

Evli; 3 kız, 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babası olan Hasan Türüt, ’ün çocukları da hafız olup, aynı zamanda İmam Hatip Lisesi mezunudurlar. Halen eğitimlerine devam etmektedirler.

Kısmen Arapça ve Almanca bilen Hasan Türüt, daha lise yıllarındayken Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarına katılmaya başladı. Lise de öğrenciyken Rize’de Milli Gençlik Vakfı (MGV)’nın kuruluş çalışmalarında bulundu. Bugüne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim kurullarında görev almıştır.

2016 yılında Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (DİYANET BİR SEN)’i kurdu. İlk kongre de Genel Başkanlığa seçilen Hasan Türüt, halen bu görevine devam etmektedir.

Telefon: 0536 516 23 88