ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

BİLGE LİDER İZZETBEGOVİÇ’İ RAHMETLE ANIYORUZ

- +

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı bilge lider Aliya İzzetbegoviç’i 17. Ölüm yıldönümünde rahmetle andıklarını belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Batı’nın topyekûn saldırdığı; fikri, siyasi ve kültürel kuşatma altına alınarak Müslümanların yok edilmesine varan anlayış ve tutum karşısında vakur duruşu ile haklı bir saygınlık kazanan İzzetbegoviç’in dünyada tanınarak haklı bir saygınlık kazandığını belirterek şöyle dedi:

“Aliye İzzetbegoviç, rahmet ve saygıyla anılması gereken dünya liderlerinden biridir. Entelektüel birikimi ile Müslüman liderlere yol gösterici olmuştur. Felsefe, edebiyat, İslam ahlakı, analitik düşünme, fikri, siyasi ve kültürel birikimiyle İslam coğrafyasında Müslümanların gönlüne girmeyi başarmıştır.

Gençlik yıllarından başlayarak Müslüman nüfusa yönelik ayrımcılığa karşı direnmiş, inançlarının ve Müslüman nüfusun özgürlüğü için uzun yıllar hapis yatmıştır. İnançlarının toplumu aydınlatması, İslami düşünce ve fikirlerin toplumda yer bulması ve Müslümanlar arasında özgürlük ve İslami fikriyatın yeşermesi için yaptığı mücadeleler ışığında eserler kaleme alarak Müslümanların uyanışını sağlamıştır. Bu kapsamda yazdığı “İslam Deklarasyonu”, “Doğu ve Batı arasında İslam”, “Özgürlüğe Kaçışım-Zindandan Notlar: 1983-1988”, “Tarihe Tanıklığı” ve “Köle Olmayacağız” gibi önemli eserlerle Müslümanlara yol gösterici olmuştur.

29 Şubat-1 Mart 1992’de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra Bosna Hersek’e başlayan saldırılarda soğukkanlılığı ve vakur duruşuyla dikkatleri çekmiştir. Bosnalıları saldırılara karşı koymaya çağıran İzzetbegoviç, çetin bir mücadele vererek Sırflara karşı savaştı. Bu savaşta; kadın, çocuk demeden masum sivilleri hedef alan Sırflar büyük katliamlar yaptı. Müslümanlar evlerinden sürüldü, kadınlara tecavüz edildi. Camiler yakılıp yıkıldı, kamplarda Müslümanlara insanlık dışı işkenceler yapıldı. Sırp katilleri tarafından Bosna Hersek’te Müslümanlara yapılan soykırıma dünya sessiz kaldı.

Bilge lider Aliya İzzetbegoviç asla unutulmayacak bir liderdir. Onun mücadelesi, Batı’nın fikri, siyasi ve kültürel düşüncesi altındaki Müslüman ülkelere örnek olması bakımından çok önemlidir. Hem bugün hem de gelecekte Müslümanların örnek alması gereken ibret verici bir hayatı vardır.

Bu vesileyle 17. Ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Allah mekânını cennet eylesin.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.