ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

BU NASIL BİR AKIL TUTULMASIDIR?

- +


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, laikliğe aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle Kur’an kurslarının kapatılması yönünde bir karar almasını hayretle ve şaşkınlıkla takip ediyor, alınan bu kararın akıl tutulmasından başka bir şey olmadığını ifade ediyoruz.
Anayasa Mahkemesi, milletin din ve eğitim özgürlüğünü kısıtlama hakkına sahip değildir. Tam aksine, karar alırken din ve eğitim özgürlüğünün önünü açma yönünde irade ortaya koymak mecburiyetindedir.
Sebebi ne olursa olsun Kur’an eğitimine engel konamaz. Nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan bir ülkede, Müslümanları Müslüman gibi yetiştirme eğitimi veren kurumları kapatılamaz.
AYM’nin almış olduğu bu kararın Ramazan ayına denk getirilmesi ve gerekçe olarak da “lailklik” kavramının öne sürülmesi AYM üyeleri üzerinde ciddi şüphelerin oluşmasına yol açmıştır. Oluşan şüphenin ve alınan hukuksuz kararın bir an önce düzeltilmesi gerekir.
Buradan KKTC Anayasa Mahkemesi’ne ve devlet yetkililerine sesleniyoruz: “Hukuka ve inanç özgürlüğüne ters düşen Kur’an kurslarını kapatma kararını derhal düzeltin!”
AYM üyelerine de şu soruyoruz: “Bu kararı alırken, Kur’an’dan aldıkları mesajla sizi Rum Makarios’un zulmünden kurtaran şehitlerimiz aklınıza gelmedi mi? Hangi vicdan ve akılla böyle bir karar alabildiniz?”
Yapılması gereken Kur’an kurslarının kapatılması değil, kurs sayılarının artırılmasıdır. Yeni Kur’an kurslarının inşası hususunda Diyanet Bir-Sen üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.
Hasan Türüt
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.