ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan TÜRÜT, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Camiler Haftasının 1986 yılından itibaren kutlanmaya başlandığını, 2003 yılında ‘din görevlilerin’ de eklenmesiyle Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak 1-7 Ekim tarihleri arasında farklı etkinlik ve temayla kutlandığına dikkat çeken TÜRÜT, bugüne kadar yapılan etkinlik ve kutlamaların ne camilerimiz ne de din görevlileri için kazanım sağlamadığını, hâlbuki bu önemli haftanın millete hizmet açısından projelerin üretildiği bir çalıştaya evirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Camiler ve Din Görevlileri Haftasını önemsiyoruz. Bugüne kadar yapılan etkinlik programları kendi çapında yeterli gibi görülebilir ancak ne camilere ne din görevlilerine ne de milletimize hizmet noktasında eksik kalıyorsa; cami, din görevlisi ve cemaat üçlemesinde hizmetin yetersizliği nedeniyle arzulanan verime kavuşturulamıyorsa o takdirde bir yerlerde bir eksiklik söz konusu demektir. En büyük eksiklik hatta yanlış planlama; cami bakım ve onarımlarının böyle bir hafta da akla gelmesi, temizlik, hatim okunması, mevlit programları, kitap okumaları, halkın camilerle buluşmalarını bu hafta münasebetiyle düşünmek, ibadethanelerin toplum hayatındaki önemini hatırlamak vs. şeklinde sayabiliriz. Camiler ve Din Görevlileri Haftasında bunların hatırlanması planlamanın zayıf olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra daha ciddi somut adımların atılması gerekiyor: cami ve Kur’an kurslarının, müştemilatların ve alt yapılarının devlet tarafından yapılması gerekiyor. Bunların inşaat ve yapım hizmetlerinin Diyanet’e yüklenmesi ciddi sorundur. Diğer kurumlar devlet tarafından yapılırken din hizmetlerine yönelik inşa işlerinin Diyanet’e yüklenmesi ağır yüktür. Devletin Diyanet İşleri Başkanlığına önem vermesini bekliyoruz.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasını ‘olmazsa da olur’ tarzında basit düşüncelerle, açılış konuşmalarıyla ve tebriklerle geçiştirmeye kalkmak önemini hafife almaktır. Bu hafta, basit ve sırf haftayı kurtarmak düşüncesiyle geçiştirilemez. Her yıl yapılan etkinliklerin yanı sıra daha ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle memleketimizin her karış toprağında görev yapan haftanın her günü 24 saat yani 7 / 24 görev yapan maddi ve manevi her türlü zorluğa göğüs gererek Devletimizin diğer kurumlarının hizmetlerinde de tüm kurumların yanında ve destekçisi olan çok kıymetli din gönüllüsü meslektaşlarımızın haftasını yürekten tebrik ediyor ve hafta münasebetiyle her bir ihtiyaçlarının karşılanmasının konuşulması ve çözülme kavuşturulmasını diliyor. Sağlık sıhhat ve huzur içerisinde dinimize ve vatanımıza nice yıllarda hizmet etmelerini cenabı haktan niyaz ediyorum.

İyi ki varsınız kıymetli meslektaşlarım…

Diyanet Bir-Sen Olarak bu yoğum gündemde hafta boyunca Din Görevlisi kardeşlerimizin ve camilerimizin eksik sorun ve problemlerinin sesi olmak adına, Hafta boyunca gerekli haberleri tüm yetkili mercilere paylaşacağız.

Selam ve Dua İle…

Hasan TÜRÜT
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.