ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

CAMİLERİMİZ VAKİT NAMAZLARINA YENİDEN KAVUŞTU

- +

Bilindiği üzere Covıd-19 salgını nedeniyle vatandaşların can güvenliğinin sağlanması açısından alınan tedbirler kapsamında camilerde cemaatle toplu ibadete de kısıtlama getirilmişti. Salgın hastalık hızının düşmesi, vaka ve ölüm oranları seyrinin yavaşlamasıyla alınan önlemlerde yumuşama oldu. Bu kapsam da bazı işyerlerinin açılmasına izin verilerek vatandaşların ekonomik olarak sıkıntılarının giderilmesine yönelik tedbirler alındı.

Salgın hastalığının gerilemesi nedeniyle ilk olarak Cuma, öğle ve ikindi namazlarının camilerde cemaatle maske ve sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak kılınmasına izin verilmiş, bu kısıtlı iznin bile vatandaşlarımız arasında olumlu karşılanarak sevincine neden olmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca salgın hastalık seyrinin dikkatle takip edilmesi, Diyanet’e bağlı teşkilatlarda gerekli önlemlerin alınması, başta Diyanet personeli olmak üzere vatandaşlar tarafından da takdir edilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Covıd-19 salgın hastalığının ülkemizde gerilemeye başlamasıyla camilerde cemaatle toplu ibadete izin verilmesi yine heyecan ve sevinçle karşılandı.

Konu hakkında açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, camilerin vakit namazlarıyla cemaatine yeniden kavuştuğunu belirterek şunları söyledi.

“Elhamdülillah ülkemiz salgın krizini başarıyla yönetmiş ve salgın hastalığın hızını keserek gerilemesini sağlamıştır. Salgının ilerleme gösterdiği dönem de Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Ali Erbaş’da bu süreci dikkatli ve titiz bir şekilde takip ederek iyi bir yönetim örneği sergilemiştir. Başta personelin, sonra da cemaatin sağlık güvenliği alınan önlemler sayesinde korunmuştur.

Din görevlilerimiz başta olmak üzere, cami cemaatimiz kısa süre de olsa camilerde toplu namaz kılamamanın verdiği huzursuzluğu ve hüznü yaşamış olsalar da artık bu sıkıntılar bitmiş görünüyor. Çarşamba gününden itibaren camilerimiz maske ve mesafeye dikkat ederek sabah, akşam ve yatsı vakitlerinde de cemaatle namaza açıldı.

Allah’a çok şükür Müslümanların beklentileri geçte olsa gerçekleşmiş oldu. Kısıtlamaların yumuşatılması kapsamında camilerimizin cemaatle ibadete açılmasını bekliyorduk, bu heyecanı yeniden yaşıyoruz. Müslümanlara bu günleri gösteren Allah Celle ve Celalüh’e hamd ediyoruz. İyi bir yönetim örneği sergileyerek bizleri bugünlere getiren, cemaatle vakit namazlarımıza kavuşturan Sayın Başkanımız Ali Erbaş’a teşekkür ediyoruz. Rabbim ibadetlerimizi makbul, dualarımızı kabul eylesin.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.