ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

DİN GÖREVLİLERİNE SİCİL VE DİSİPLİN AFFI İSTİYORUZ

- +
Meclis’te görüşülmekte olan Torba Yasa ile din görevlilerine sicil ve disiplin affı getirilmesi talep edildi.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Meclis’te görüşülmekte olan torba yasa ile din görevlilerine sicil ve disiplin affı düzenlemesi beklediklerini söyledi.

Hasan Türüt, haksız yere sicili bozulan ve disiplin cezası alan din görevlilerinin uğradığı haksızlığın giderilebilmesi için bunun gerekli olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Çeşitli nedenlere bağlı olarak haksız yere geçirdikleri soruşturma neticesinde sicilleri bozulan ve disiplin cezası alan din görevlileri hem mağdur edilmiş hem de moral ve motivasyonları bozularak verimli çalışmaları engellenmiştir.

Halen TBMM’de görüşülmekte olan bir torba yasa var. Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan din görevlileri bu torba yasa da kendilerine sicil ve disiplin affı verilmesini bekliyor. Ayrıca kurum da disiplin soruşturmalarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılması da bu beklentinin içindedir. Zira disiplin soruşturmalarının usulüne uygun yapılarak din görevlilerinin mağdur edilmelerinin önüne geçilmesi bekleniyor. Disiplin yaptırımları usulüne uygun ve amacına ulaşması düşüncesiyle yapıldığı takdirde kimse mağdur olmaz. İdareler tarafından yapılan disiplin soruşturmalarında uygulama birliği maalesef yok. Taraflı soruşturmalar yapılmaktadır. Kurum da uygulamada birliğin sağlanması açısından disiplin soruşturmalarında yeni bir düzenleme yapılması zorunludur. Böylece ileride çıkması muhtemel uyuşmazlıklarda mevzuat hükümlerine uyulması açısından gerek soruşturmayı yürütenlerin gerekse tüm personelin görevleriyle ilgili dikkatli olması sağlanmış olacaktır. Böylece din görevlilerinin mağduriyeti de önlenmiş olur.

Adalet Bakanlığında olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığında da bir uzlaşma komisyonu kurularak problemlerin bu komisyon marifetiyle çözülmesi hem haksız uygulamaları hem de mağduriyeti önleyecektir. Sicil ve disiplin affı getirilmesi, disiplin soruşturmalarının yeniden düzenlenmesi ve uzlaşma komisyonu kurulması gibi üç önemli noktanın yetkili kurumlarca değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü mevcut durum da adil uygulama yapılamamakta, kurum maddi olarak yıpratılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu konuda bir çalışma yapılarak Hükümet’e sunulmasını bekliyoruz. Yalan ve iftira ile haksız yere soruşturma geçirerek mağdur edilen din görevlilerinin mağduriyetinin önlenmesini istiyoruz. Böyle bir düzenleme mağdur edilen din görevlilerinin kurumuna olan güvenini yeniden kazanması açısından da önemlidir. Din görevlisi ile kurum arasındaki güven probleminin giderilmesi açısından yararlı olacağını düşündüğümüz sicil ve disiplin affının Meclis’te görüşülmekte olan torba yasa ile çıkarılması din görevlilerini sevindirecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sendikamızın bu hassasiyetini dikkate alarak değerlendirmesini bekliyoruz.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.