ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Din Görevlilerinin Maaşlarında İyileştirme Bekliyoruz

- +

Memur ve memur emeklisine ikinci altı ay için verilen %4 oranındaki toplu sözleşme zammının eridiğini, özellikle büyük kentlerde görev yapan din görevlilerinin ekonomik sıkıntılarla yaşamaya çalıştığını belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, din görevlilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmasını istedi.

Salgınla Mücadele de Canla Başla Görev Yaptılar

Topluma rehberlik yapan din görevlilerinin mesai mefhumu gözetmeden gece gündüz; dini gün ve gecelerde, hasta, cenaze, düğün vb. günlerde görev yaptığına dikkat çeken Hasan Türüt, olağanüstü durumlarda da milletinin yanında yer aldıklarını söyledi. Özellikle Covıd-19 salgınıyla mücadele de il ve ilçelerde kurulan Vefa Yardımlaşma Gruplarında kimsesiz, hasta ve yaşlılar ile yardıma muhtaç vatandaşlarımızın yardımına koşarak takdir topladıklarını, hastalığa yakalanıp ölenlerin yanı sıra Doğu Bölgemizde saldırıya uğrayarak hayatlarını kaybetme pahasına milletin yanında yer aldıklarını belirtti. Bugün filyasyon ekipleriyle beraber canla başla görev yaptıklarına dikkat çekti. 

Ekonomik Sıkıntı Yaşıyorlar

Çocuklarını okutmak, evlerini geçindirmek, kira, elektrik, su, doğalgaz ve zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamak her ne kadar tüm kamu çalışanlarının yaşadığı önemli bir ekonomik problem olsa da din görevlileri açısından değerlendirildiğinde moral ve motivasyonun bozulması açısından daha da önem arz ettiğini belirten Hasan Türüt, halkla iç içe olan, halkın dini bilgilerinin eksiksiz olarak verilebilmesi ve uygulanması açısından ekonomik sıkıntılardan arınmış bir düşünce ile görev yapmalarının önemine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

Din görevlilerinin ekonomik sıkıntılarla verimli olarak görev yapamayacağı aşikârdır. Diğer kurumlara yapılan ilave zamlara karşılık Diyanet çalışanlarına yapılan zamlar günümüz şartlarında gerilemiş ve özellikle din görevlileri açısından çok sıkıntılı bir hâl almaya başlamıştır. Bu nedenle din görevlilerinin maaşlarına ilave zam yapılarak ekonomik sıkıntılardan kurtarılması için Sayın Cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce destek verdiğine şahit olduk, bu konuda da gerekli desteği vereceğine inanıyoruz.

Sendika ve Konfederasyonlar Din Görevlilerinin Sıkıntılarını Görmezlikten Geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığının tüm sorunlarıyla yakından ilgilenen Diyanet Bir-Sen gibi diğer kurum çalışanlarının sorunlarıyla da ilgilenecek, projeleriyle seslerini çıkaracak, hakkı, hukuku ve adil uygulamaları talep edecek sendika ve konfederasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Yetkili sendika ve konfederasyonun memurların haklarını arama noktasında pasif kalmaları ve girişimde bulunmamaları eleştirilmektedir. Önümüzdeki yıllar, hem Diyanet hem de diğer kurum çalışanlarının tüm sorunlarıyla yakından ilgilenecek bir konfederasyonun varlığına gebedir!”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.