ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

Diyanet Bir-Sen Engelliler Kolu Başkanı Metin Uyanık, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklama

- +

Diyanet Bir-Sen Engelliler Kolu Başkanı Metin Uyanık, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “bu hafta engellerle yüzleşme haftası” olduğunu söyledi.

Dünya Engelliler Haftası olarak ilan edilen haftanın , bir kutlama, çiçek sunma günü olmadığı belirten Uyanık, “bugün, farkındalık günüdür, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Ve bugün, nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğu bir dünyada, bir güne sığmayacak derecede önemlidir.” Dedi.

Engelli olduğu için hiç kimsenin toplumdan dışlanmaması gerektiğinin altını çizen Engelliler Kolu Başkanı Metin Uyanık, özründen dolayı bireyin toplumsal imkânlardan ve fırsatlardan yoksun bırakılmamasına özen gösterilmesine vurgu yaparak, bu maksatla atılacak her adımın engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendireceğini ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda üreten birey olmalarını sağlayacağını belirterek şöyle dedi:
Yapılan düzenlemeler ve gösterilen çabaların sahaya yansımasının, farkındalığın sağlanmasından geçtiği unutulmamalıdır.

Diyanet teşkilatında görev yapan engellilerin yaşadığı en büyük sıkıntı idarecilerin empati eksikliğidir. Engelli memur ile engelli olmayanın aynı kategoride değerlendirilip aynı performansı beklemek engelliler için büyük bir eziyete dönüşmektedir. Engellilerin Sağlık soranları göz önünde bulundurularak nakil talepleri buna güre değerlendirilmelidir. Ayrıca kurum içi görev değişikliği için gereken düzenlemenin bir an evvel yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu talepleri yerine getirilmeyen engelliler mahkeme salonlarında mekik dokumak zorunda bırakılmaktadır.

Sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü veya 10-16 Mayıs Engelliler Haftası gibi özel günlerle sınırlı olacak şekilde değil her zaman engelli bireylerin farkında olunmalı, onların sorunlarına çözüm aranmalıdır.
Engelli bireylerin Anayasadan, yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının karşılanması devletin sosyal hukuk devleti olmasının, vatandaşlarının eşitliğini gözetmesi yükümlülüğünün ve nihayetinde İnsan haklarına saygının bir gereğidir.

En büyük engel zihinlerdeki engeldir. En büyük engel sevgisizliktir. Gelin el ele verelim engelleri ortadan kaldıralım. Unutmayalım ki bir Ülkenin gelişmiş ve medeni olmasının ölçüsü engellilere verdiği değerden anlaşılır.”

Saygılarım ile

Diyanet Bir-Sen Engelliler Kolu Başkanı

Metin UYANIK

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.