ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

DİYANET BİR-SEN, TÜM TEŞKİLATI KUCAKLAYAN BİR SENDİKADIR

- +

Diyanet Bir-Sen, 2. Olağan kongreden sonra sahaya hızlı indi. 2. olağan kongrenin motivasyonuyla tüm teşkilatı kucaklayan bir sendika olarak hızla büyümeye devam eden Diyanet Bir-Sen, bugüne kadar gerek teşkilatın idari sorunlarını gerek personelin mesleki ve ekonomik sorunlarını ve gerekse toplumsal sorunlar başta olmak üzere ülkemizin dış problemleriyle ilgili görüşlerine zaman zaman değinerek toplumsal bir sivil toplum kuruluşu olduğunu gösterdi. Diyanet Bir-Sen, milli ve manevi konulardaki duruşuyla da Diyanet Hizmet Kolunda önemli ve sözüne itibar edilen bir sendika olduğunu gösteriyor.

Diyanet Bir-Sen’in projelerinin uygulanması halinde Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan tüm personelin huzurlu ve geleceğe güvenle bakabilen personelden müteşekkil bir kurum haline geleceğinin altını çizen Genel Başkan Hasan Türüt, Diyanet Bir-Sen’in alternatifsiz bir sendika olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemeyim ki Diyanet Bir-Sen, Kur’an, sünnet, vatan ve bayrağı ölçü alan ve tüm teşkilatı kucaklayan tek sendikadır. Teşkilatımızın çalışanlarına ‘insan’ gözüyle bakan; kaldı ki insanlar hatalarıyla sevaplarıyla düşünen duygusal bir varlıktır ve hizmet noktasında ayırt edilmemelidir; Anayasa’nın ve uluslararası sözleşmelerden doğan hakların verdiği uygulamalarla eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olandır. Bu itibarla kurumumuzda tüm kardeşlerimize eşit gözle bakıyoruz, şucu bucu diye ayırt etmiyoruz, yalnız insan oldukları için hizmeti hak ettiklerini düşünerek onlara yaklaşıyoruz ve kucaklıyoruz. Gerek Anayasamızda ve gerekse İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde belirtildiği üzere; ‘Herkes  cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.’ Alacağı hizmetlerde eşit olmalıdır. Biz, insan ilişkilerinde sorunları çözücü, tüm personelin mesleki ve ekonomik olarak geliştirilmesini, güçlendirilmesini sağlamaya dönük çalışmalarımızla yolumuza devam ediyoruz. Kurum çalışanlarımızın gerek çevresinde gerek kurum içinde karşılaştığı problemleri, etkileşimleri değerlendiriyor ve gerektiğinde müdahale de bulunuyoruz. Burada Diyanet Bir-Sen’in insan hakları ve sosyal adalet ilkelerini gözeterek tüm çalışan kardeşlerimizin haklarının ve hukukunun sağlanması ve korunması noktasında ciddi adımlar attığını herkesin bilmesini isterim.

Diyanet Bir-Sen’in alternatifi yoktur çünkü üretken bir sendikadır; plan ve projeleriyle, üst makamlara sunduğu problemlerin çözümünü de gösteren yol ve yöntemiyle teşkilatın sıkıntılarını bilen, kavrayan, bu sorunların giderilmesi halinde tüm personelin huzurlu ve mutlu olacağını tespit eden ve kurumun vizyonunun yükseleceğine inanan bir sendikayız.

Sonuç olarak Diyanet İşleri Başkanlığında tüm çalışanların mesleki, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak gelişmesini isteyen, kurumun; insan haklarına saygılı, çıkardığı yönetmeliklerle insan hakları noktasında hem hoşgörülü hem de adil olan, uygulamada sorumluluğunu bilen ve görevin bilinciyle hareket eden yönetici varlığı, her platformda; özellikle taşra da çalışanların sıkıntılarını anlamış ve bu sıkıntıların giderilmesi için çalışan, öz eleştiriden korkmayan, çekinmeyen, eleştirenleri dışlamayan bir anlayışla hareket eden, kendilerini geliştirmiş kurum yöneticilerinin teşkilatın vizyonunu yükselteceğini savunuyoruz. Sendika olarak, kurumumuzun vizyonunu yükseltmeyi, çalışanların problemlerinin çözülmesi için kurumun misyonuna uygun kendine özgün modelin geliştirilmesi ve uygulamaya konmasını isteyen, bu konuda çalışan ve proje üreten bir düşünceyle hareket ediyoruz. Bu doğrultu da kurumun kendiyle barışık, dışa dönük ve bilimsel gelişmelerden yararlanan, vatandaşa sunulacak hizmetlerin çok iyi planlanıp yürütülmesi noktasında hiç kimsenin mağdur edilmemesini de dikkate alan bir oluşum olarak diyoruz ki sadece koltukta oturmakla hizmet edilmez, koltuğun hakkını da verin!”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.