ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan teravih namazı açıklaması

- +

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, özel bir televizyon kanalına, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Tüm İslam âleminin Berat Gecesi’ni tebrik eden Erbaş, duanın ibadetin özü olduğunu ve bu gecenin ibadet, dua ve niyazlarla değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Koronavirüs ile mücadele sürecinde “ailelerin evlerini mescide dönüştürmesi” çağrısında bulunan Prof. Dr. Erbaş, şunları kaydetti:

“Camilerde cemaatle namaza verilen ara, Ramazan ayında da dâhil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım.”

– Yardımsever ve paylaşımcı bir milletiz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, stokçuluk ve fırsatçılık yapmanın yanlış olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bu tür fırsatçıları kınıyor, lanetliyor ve haram işlediklerini söylüyor. Birtakım ürünleri stoklamak, fiyatını artırmak, insanlar kendisine mecbur kaldıklarında yüksek fiyatlarla onları satmak dinimizde yasaklanmıştır. Bu tür şeylere tevessül ve tenezzül edilmemesini istirham ediyorum. Bizim milletimize bu yakışmaz. Biz yardımsever bir milletiz, paylaşımcı bir milletiz. Fakir fukara, garip gureba insanlara, işini kaybeden insanlara bizim yardımcı, destek olmamız gerekiyor. Üç kuruş daha fazla kazanayım düşüncesi içerisinde tamahkârlık yapıp lütfen ahiretimizi, geleceğimizi zarara uğratmayalım.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yeni oluşturulan “Toplum Bilimleri Kurulu” konusunda telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Erbaş, din psikolojisi ve din sosyolojisi alanındaki bazı uzmanların isimlerini, Sağlık Bakanı Koca’ya verdiğini söyledi.

– Cuma namazı kararı hüsnüniyetle alınmış bir karar

Tedbirlere riayet etmek kaydıyla her hafta farklı bir camide, din görevlilerinden oluşan cemaatle cuma namazı kılınması kararına da açıklık getiren Erbaş, söz konusu kararın hüsnüniyetle alındığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık çok önemli. Onun için biz 16 Mart itibarıyla bütün camilerimizde bu süreç bitinceye kadar cuma namazlarına ara verdik. O bir hafta içerisinde büyük bir mahzunluk yaşandı. Pek çok insanımızdan şöyle bir talep geldi, ‘Hiç olmazsa temsili olarak ülkemizde bir yerde kılınsın’. Bu topraklarda asırlardan beri hiçbir zaman cuma namazının kılınmadığına şahit olunmadı. Dolayısıyla temsili olarak bir yerde cuma namazının kılındığını milletimiz görsün, televizyon ekranlarından hiç olmazsa hutbeyi dinlesin, düşüncesiyle hüsnüniyet ile başlatmış olduğumuz bir uygulamadır. Hüsnüniyetle alınmış bir karardır ve bu süreç bitinceye kadar bazı değişik camilerde yine sosyal mesafe korunarak ve tedbirler alınarak kılınacaktır.”

Erbaş, İslam inancına göre deprem, yangın, sel ve salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin hükmen şehit olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.KAYNAK: AA

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.