ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

DİYANET, PERSONEL ALIMINI NE ZAMAN YAPACAK?

- +

Diyanet İşleri Başkanlığı açıktan atama usulü ile 3 bin 500 İmam Hatip, 1500 Kur’an Kursu Öğreticisi ve 100 Müezzin Kayyım olmak üzere toplam 5100 personel alacağını Resmi Gazete üzerinden duyurmuştu. Ancak Covıd-19 salgın hastalığı nedeniyle ilan edilen personel alımı bugüne kadar gerçekleşmedi.

Diyanet İşleri Başkanlığında halen 30 bine yakın din görevlisi açığı olduğu tahmin ediliyor. 2021 yılında bu sayının 30 bini bulması beklenirken, Diyanet İşleri Başkanlığının açıktan atama ile alacağını duyurduğu 5 bin personel alımının halen yapılamamış olmasını anlayamadıklarını belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, personel alımının bir an önce yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Kuruma Ait Her Türlü Konu Güncel Tutulmalı

“Daha önce de kurumumuza bağlı teşkilatlarda din görevlisi açığının 2021 yılı itibariyle 30 bini bulacağını belirtmiştik. Diyanet İşleri Başkanlığındaki personel açığının kapatılması konusunun TBMM’deki bütçe görüşmelerinde dikkate alınmasını söylemiş olmamıza rağmen olumlu bir gelişme olmadı. Ne yazık ki yetkili sendikanın ve diğer sendikaların bu konudaki sessiz tutumları da bizleri hayrete düşürmektedir. Diyanet Bir-Sen olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Yetkililerin, kurumun ivmesini geliştirecek şekilde her konuyu güncel tutmaları ve gerektiğinde çalışma yapmak üzere hazırlıklı olmaları gerekir.

Beklentileri Karşılayacak Aktif Bir Diyanet Görmek İstiyoruz

Personel yetersizliği mevcut din görevlileri üzerinde ağır yük oluşturuyor. Personel açığı ise her geçen artıyor. 2020 yılında 5 bin kadro tahsis edilmiş olması bu açığı kapatmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca 3 kat personel alımı planlanarak internet üzerinden başvurular alınmış olmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir gelişme olmamıştır. Adaylar söz konusu alımların ne zaman yapılacağını soruyor. Bu konuyla ilgili olarak sendikamıza çok sayıda telefon geliyor. Öyle zannediyorum ki Diyanet’e de soruyorlardır. Sendika olarak şunu istiyoruz: 2020 yılında alınması planlanan 5 bin din görevlisi sınavları bir an önce yapılmalıdır. Bu alımın bugüne kadar neden yapılmadığı da açıklanmalıdır. Muhtemelen pandemi nedeniyle yapılamadığı açıklanacaktır ama bu süreçte başka kurumlara ait pek çok sınav yapılıyor. Diyanet, bu konuda gerekli adımları bir an önce atmalı ve hızlı bir şekilde alımın yapılabilmesi için çalışmalıdır. Beklentileri karşılayacak aktif bir Diyanet görmek istiyoruz.“

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.