ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Bizden Haberler

Diyanet Bir-Sen

ENGELLİLERİ ANLAMAYA ÇALIŞALIM

- +

Diyanet Bir-Sen Engelli Kolları Başkanı Metin Uyanık, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, sosyal hayatın içinde engelli vatandaşlarımızın zor koşullar da yaşamaya çalıştığını belirterek, “engel siz olmayın” çağrısında bulundu.

Engelli bireylerin yaşantılarındaki zorluklara karşı empati kurulmasını hedefleyen haftanın ne yazık ki engelliler açısından arzu edilen hedefe ulaşmaktan uzak olduğuna dikkat çeken Metin Uyanık Şöyle dedi:

“Engelli vatandaşlarımız sosyal yaşamlarını zor koşullarda sürdürebilmektedir. Sokağa çıktığında hayat onun için adeta durmaktadır. Zira sokaklar engelli vatandaşın rahatça yürüyebileceği veya aracıyla sıkıntısız şekilde ilerleyebileceği şekilde bir düzenlemeden yoksundur. Ulaşım araçlarına binmek neredeyse imkânsızdır ve engelli için büyük bir çiledir.

Hafta içinde televizyon, radyo, yazılı ve görsel basın yoluyla engellilerin sorunlarına değinilerek kısa açıklamalarla hafta geçiştiriliyor. Sorunların anlatımı yüzeysel. Zira toplum da engellilere karşı empati yok. Eğer engelli bireye karşı bir empati kurulacak olsa onların sıkıntıları daha iyi anlaşılır ve en azından iletişim problemleri ortadan kalkar. Engelli vatandaşa karşı destek konusunda daha duyarlı olunur. Empati kurulamadığı için ne yazık ki engelli bireyler daha fazla sıkıntı yaşıyorlar.

Engelli vatandaşın da sosyal bir varlık olarak Anayasa, mevcut yasalar ve uluslararası sözleşmelerle elde ettiği hakları var. Onurlu bir insan olarak yaşama hakkı var. Ne kadar engelli olursa olsun sosyal haklarını kullanabilme hakkına sahiptir. Eğitim, sağlık, bilgi erişimi, bağımsız yaşayabilme vb. sosyal, kültürel ve insani haklarını her insan gibi kullanabilme hakkına sahiptir. Bu haklarını özgürce kullanabildiği zaman toplumun içinde kendini güvende hissedecektir. 

Türkiye’de Engelliler Haftası’nın kutlanmaya başlandığı yıldan itibaren engelliler hep istismar edilmiştir. Çay partileriyle, piyango çekilişleriyle kutlanan engelliler haftasında birileri kendi egolarını tatmin etmeye çalışarak engelli haklarını savunuyor gözükerek istismar etmişlerdir. Hâlbuki yıllardır engelliler haftasında dile getirilen sorunlar göz ardı edilmekte, sadece birkaç süslü açıklamayla hafta geçiştirilmektedir. Engellilerin sorunları her geçen gün çoğalmakta ve mağduriyetleri artmaktadır.

Gerek kamuda gerekse özel sektörde engelliler birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Engellilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler yetersizdir. Kamuda çalışan engellilerin hakları yeniden gözden geçirilmeli ve karşılaştıkları problemler giderilmelidir. Özellikle Diyanet teşkilatında kanuni hakları olduğu halde nakil taleplerine yeterli cevap verilmemektedir. Haklarını arayan engelliler mağdur edilip nakil talepleri kurum amirinin inisiyatifine bırakılmaktadır. Haklarını aramaya kalkan engelliler mahkeme salonlarında zaman harcayarak perişan edilmektedir. Teşkilatımızın engellilerle ilgili bu sorunlarını çözmesi için düzenleme yapılmasını talep ediyoruz

Cemaatlerimizin içinde engelli bireyleri görüyoruz. Onların Allah’a kul olabilme çabasının da diğer vatandaşlara örnek olmasını bekliyoruz. Hiçbir engelin Allah’a kul olmaya engel olmadığını görüyoruz. Engelli bireyler sevgi dolu insanlardır ve her zaman saygıyı hak ediyorlar. 10-16 Mayıs Dünya Engelliler haftası kutlanırken, bu anlamlı haftanın bilinçaltı engellerimizin kalkmasına vesile olmasını diliyorum. Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed sallallahû aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “Âmâya rehberlik etmen, sağır ve dilsize anlayabilecek bir şekilde anlatman, muhtaç kimseye ihtiyacını tedarik etmen, ilgi göstermen, derman arayan dertlilerin imdadına koşman, koluna girip güçsüze yardım etmen, konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade edivermen, bütün bunlar sadaka ibadet çeşididir.” Bu anlamlı buyruğun kulağımıza bugünlerde her zamankinden daha fazla küpe olmasını diliyorum.

Engellilerin en büyük yardımcısı ve dert ortağı ulu bir çınar gibi duran bütün engellere göğüs geren fedakar ve cefakar annelerimizin ellerinden öpüyorum. Başta annelerimiz olmak üzere bütün annelerin geçen Anneler Günü’nü de yürekten kutluyorum. Bu haftanın Tüm engelli kardeşlerimize hayırlar getirmesini Cenabı Hakk’tan niyaz ediyorum”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.