ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

EV KADINLARINA EMEKLİLİK HAKKI VERİLSİN

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 2020 yılında yasallaşması beklenen ev kadınlarına emeklilik hakkının torba yasa da düzenlenmesi için çağrı da bulundu.

Bugüne kadar herhangi bir işte sigortalı çalışmayarak sigorta girişi yapılmamış olan ev kadınlarına emeklilik hakkı verilmesi için hazırlanan yasa tasarısının torba yasa ile hayata geçirilmesini isteyen Hasan Türüt şöyle dedi:

Meclis’te Bekleyen Kanun Tasarı Teklifi Yasallaşsın

2020 yılı içinde herhangi bir işte sigortalı çalışmamış ve hiç sigorta girişi yapılmamış olan ev kadınlarına emeklilik hakkı verilmesi için düzenlenen “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulmuş ancak bugüne kadar yasallaşmamıştır. Yasa tasarısının bir an önce kabul edilerek hayata geçirilmesini istiyoruz.

Binlerce Mağdur Kadın Kimseye Muhtaç Olmadan Yaşayabilir

Günümüzün ekonomik şartları dikkate alındığında ev kadınlarına çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın borçlanarak emeklilik hakkı verilmesi halinde binlerce mağdur kadın hiç kimseye muhtaç olmadan kendi hayatını idame ettirebilecektir.

Bu Yasa Kadınların Onurunun Korunmasını Sağlayacaktır

25 yıl ve üzerinde evli olan kadınların bu haktan yararlanması ekonomik olarak aileleri rahatlatacaktır. Aynı zamanda dul, yalnız yaşayan, mağdur olan, muhtaç durumdaki kadınların da bu haklardan yararlandırılması için borçlanmayı devlet üstlenmelidir. Bu durumda olanların kadınlık onurunu devlet korumak zorundadır.

Kadınlar çalışmak zorunda bırakılmamalı

Ülkemizin esas insan gücü kadınlardır. Kadınlarımızın milli mücadele de gösterdikleri kahramanlıkları unutamayız. Onlar çocuk doğuran, tarlada, bağda, bahçede, fabrikada çalışan, çocuk büyütüp devleti, milleti için emek, zaman ve koca bir ömrü harcayan insanlarımızdır. Bu nedenle kadınlarımızın hem emekli olmasının sağlanması hem de kadınlarımıza günün ekonomik şartları dikkate alınarak maaş bağlanması halinde milyonlarca asgari ücretli aile daha rahat koşullarda yaşayabilecek, aynı zamanda gece çalışmak zorunda kalan, uygunsuz ortamlarda para kazanabilmek için mücadele eden kadınlar hayata tutunabilecekler, Bir takım şaibeler önlenebilecek, ekmek parası için kendilerini yıpratmak zorunda kalmayacaklar. Bu kanun tasarısının yasallaşması halinde kadın evinde çocuklarına bakacak, evine daha fazla zaman ayıracak ve evinin geçimine de katkıda bulunacak, böylece kadınlarımızın hayatı kurtulacaktır. Bu kanun teklifinin yasallaşmasını önemsiyoruz, çünkü baş tacı ettiğimiz kadınlarımız İstanbul Sözleşmesi gibi tehlikeli ve kadını korumaktan ziyade kadın onurunu inciten, Avrupa Birliği’nin dayatması olan yozlaşmış kültürün cenderesinden de korunmuş olacaktır. Bu nedenlerle bugüne kadar herhangi bir işte sigortalı çalışmayarak sigorta girişi yapılmamış olan ev kadınlarına emeklilik hakkı bir an önce verilmelidir.

Kanun Teklifinin Torba Yasa İle Çıkmasını İstiyoruz

TBMM’de bekleyen “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” nin torba yasa içinde çıkarılarak yasallaşmasını istiyoruz.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
08Aralık