ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

EZANA ALÇAKÇA TAHAMMÜLSÜZLÜK!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, İzmir’de merkezi sisteme siber saldırı düzenleyerek ezan üzerinden provokasyon düzenleyenleri şiddetle kınayarak, ezana yapılmış alçakça saldırı ve tahammülsüzlük olduğunu söyledi.

İzmir’in bazı bölgelerindeki cami hoparlörlerine sızarak ezan yerine İtalyanlara ait Çav Belle şarkısı çalarak yapılan saldırının, bu milletin değerlerine ve birlikte yaşama duygularına karşı yapılmış alçaksa bir kışkırtma olduğuna dikkat çeken Hasan Türüt şöyle dedi:

“İzmir’de bazı camilerimizin hoparlörlerinden ezan yerine İtalyanların Çav Bella isimli şarkısı çalınarak ezan’a büyük saygısızlık yapıldı. Bu saygısızlığı yapanların amacının ezan üzerinden dine karşı bir saldırı başlatmak olduğu açıkça ortadadır.

Ezan dinimiz İslam’ın şiarıdır. Ayrıca Müslümanlığın sembolü olarak kabul edilir. Ezanın dini hükmü vardır. Şöyle ki, Müslüman olunmayan bir yerde ezan okunmaz, ancak Müslüman olunan yerde ezanın okunmasına karşı çıkılması kaos meydana getirir! Bütün mezhepler ittifakla ezan okumanın sünnet-i müekkede olduğu konusunda hemfikirdir. Ezanın anlam ve içeriği Müslümanlar için hem namaz hem de İslam için çağrıdır. Ezan, Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed sallallahü aleyli ve sellem’in O’nun elçisi olduğuna ve asıl kurtuluşun da ahiret mutluluğunda olduğuna işaret eder.

Mâide Suresi 58. Ayette şöyle buyruluyor: “Namaza çağırdığınız zaman onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu, onların aklını kullanmaz bir topluluk olmalarındandır.” Ayetten de anlaşıldığı gibi ezanı alaya alarak eğlence konusu yapanların akıl tutulması içinde oldukları, yaşama gayelerini bilmeyen, milli ve manevi değerlerini öğrenememiş hain ve alçak kişiler oldukları anlaşılmaktadır. Ayrıca ezana yapılan saldırın İzmir gibi ilimizde gerçekleşmiş olması da manidardır. Hangi siyasi düşünce ve etnik kökene mensup olursa olsun şehit kanlarıyla sulanmış bu toprakların kutsiyetinden zerre kuşku duymayan sağduyulu insanların rencide edilmesi ve aynı zaman da bu insanların birlikte yaşama değerlerine saldırılması şüphelidir! Provokasyon kokan bu saldırının toplumun belli katmanlarını karşı karşıya getirmek için düzenlendiği açıktır. Dolayısıyla toplumumuzun birlikte yaşama duygusuna ve değerlerine karşı yapılmış bir tuzaktır!

Allah’ın birliğine ve Hz. Peygamber’in O’nun elçisi olduğuna işaret eden ezandan neden rahatsızlık duyulur? Kaldı ki kutsal değerlerimiz toplumsal gruplaşmayı ortadan kaldırır, birbirini anlama ve hoşgörülü olmayı zorunlu kılar. Bunu hazmedemeyip o değerlere saldırmak, bu toplumun belli bazı kesimlerini hedef almak, toplumun diğer kesimini de o grupla çatışmaya yönlendirmek demektir. Dolayısıyla halkımızın sağduyulu davranarak bu tür provokasyonlara gelmemesi için uyanık olması lazım. Provokatörlerin yakmaya çalıştığı ateşe benzinle gitmemek için dikkatli olunmalıdır. İzmir’de yaşayan milli ve manevi değerlerine bağlı tüm vatandaşlarımızı bu provokasyon karşısında hiddete ve öfkeye kapılarak bu hainlerin ekmeğine yağ sürmemek, bunların beklediği şekilde bir hareketten uzak durmak için sağduyulu davranmaya davet ediyoruz. Bunun bir tuzak olduğu anlaşılmalı ve birbirine daha sıkı kenetlenmelidir.

Söz konusu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı yapanların, saldırıyı övenlerin, saldırının arkasında olan alçak ve hain zihniyetli kişilerin bulunup adalet önünde hesap vermelerinin sağlanmasını istiyoruz.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.