ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

GEÇMİŞ OLSUN GİRESUN

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Giresun’da yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklama yaparak geçmiş olsun, dedi.

Giresun’da yaşanan sel felaketinin milletimizi derinden üzdüğünü belirten Türüt, sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı dileyerek şu ifadelere yer verdi:

“Giresun ve ilçelerinde etkili olan şiddetli yağış sonrasında yaşanan sel felaketi vatandaşlarımızın hayatına ve çok büyük bir hasara neden oldu. Bu arada on iki vatandaşımızın da kayıp olduğu bilgisini aldık. Umuyoruz ki sağ salim bulunurlar. Ayrıca sel felaketinde bir askerimiz de suya kapılarak şehit olmuştur. Kendisine rahmet dilerken, ailesine, milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve İçişleri Bakanlığına da başsağlığı diliyorum.

 Sel felaketi özellikle Tirebolu, merkez Çaldağ, Espiye, Dereli Akkaya köyü, Yağlıdere, Doğankent gibi ilçe ve köylerde etkili oldu. Heyelan ve sel nedeniyle yollar kapandı. Bölgenin coğrafik yapısı nedeniyle çok yağış alması bu sonucu doğurmuştur, ancak alt yapının da mevcut şartlara ve yapısal hukuki düzenlemelere uygun olması gerekir. Bu nedenle devletin özellikle Karadeniz bölgesinde yağışlardan etkilenen yerleşim yerlerinde ciddi bir çalışma yapması gerekmektedir.

Giresun’da yaşanan felaket nedeniyle son derece üzüntülüyüz. Can kaybımızın olması üzüntümüzü derinleştiriyor, ancak gidenleri de getirmiyor. Aynı felaketin bir daha yaşanmaması için tedbirler alınması gerekiyor. Karadeniz bölgesi bugün olduğu gibi dün de aynı felaketle yaşıyordu, yarın da aynı felaketle yaşayacaktır. Hâlbuki bölgemiz buna mecbur değil! Dikkatli olmak, yasalara uygun yapı inşa etmek, devlet olarak bu bölgedeki yapıların gerekli kontrollerinin yapılması, inşa edilmeden önce zemin etüt çalışmalarının yapılması, derelerin taşmaması için çalışmalar yapılması gerekir ki Karadeniz bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın talebi de bu yöndedir. Devlet ve millet olarak el ele verip yaraları sararız, ancak önemli olan aynı felaketi tekrar tekrar yaşamamaktır.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.