ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

GENÇLİĞİN RUHİ VE BEDENİ SAĞLIĞI ÖNE ÇIKARILMALIDIR

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan TÜRÜT, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, şuurlu gençliğin yetişmesine önem verilmesi gerektiğini belirterek, milli bayram günü olan 19 Mayıs’ın, gençliğin milli ve manevi ruhunun öne çıkarılması açısından önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

Milli Mücadele, Anadolu halkının Devletini, bayrağını ve dinini korumak için ortaya koyduğu büyük mücadele sonucunda kazanılmıştır. Bu büyük zaferin anısına 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı milli bayram olarak kutlanmaktadır, ancak ortaya çıkan milli bayram ruhu gençliğin görselliğinin ön plana çıkarıldığı bir bayram olarak kutlanıyor ve gençliğin şuursuz, milli ve manevi değerlerinden ne kadar uzaklaşmış olduğunu gösteriyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle akıllı telefonlara mahkûm olan gençlik, milli ve manevi değerlerinden uzaklaşıp kontrolsüz olarak yetişiyor. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz vatan, bayrak ve dini kavramların önemini anlamadan yetişiyor. Çanakkale’de destan yazan, Milli Mücadele de emperyalizme diz çöktüren milli ve manevi şuuru bugünkü gençliğimizde göremiyoruz. Sevgi, merhamet ve yardımlaşma duygularından yoksun olarak yetiştiklerini görmenin acısını yüreğimizde hissediyoruz.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda görsellik değil, imanlı ve ahlaklı yetişen gençliğin hem sportif hem de ilim ve bilim alanındaki başarılarının öne çıkarılması, sağlam karakterli, dinamik, iradeli, etkili ve samimi gençlerin ortaya koyduğu fikir, düşünce ve projelerin sunulması, bu çerçevedeki programlarla kutlama yapılması gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Devletin diğer kurumlarıyla ortak projeler üretmeli ve gençliğin bugün içinde bulunduğu buhrandan kurtarılması için çalışmalıdır. Nitekim Peygamber Efendimiz, “İnsanlar içinde Yüce Allah’ın en sevdiği kimse, kötülükleri terk edip, iyiliklere yönelen gençtir.”(Ebu Davut, Salât, 26) buyuruyor.

Gençliğin ruhi ve bedeni sağlığı, dini ve değerler eğitimi kapsamında ele alınarak değerlendirilmeli ve gençliğe sporu sevdirmek, sporu hayatın bir parçası haline getirerek yaşam tarzı olarak benimseyip uygulamak gerektiği konusunda çalışmalar yapılmalı ve 19 Mayıs bu çerçeve de kutlanmalıdır.”

 

Saygılarımla

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı

Hasan TÜRÜT

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.