ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

HAİNLER ÜLKEMİZİN AKCİĞERLERİNE SALDIRDI!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, PKK terör örgütünün üstlendiği Hatay’daki yangınlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Hatay’da 3 ilçeye yayılan orman yangınlarının kontrol altın alınmasının sevindirici olduğunu belirten Türüt, şu ana kadar 542 kişinin tahliyesiyle sonuçlanan yangının ciddi hasara nedene olduğunu ve bunun hesabının mutlaka sorulması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Hatay’da başlayıp Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinin kırsal ve bazı mahallelerinde ciddi hasara neden olan yangının özellikle yerleşim yerlerinde etkili olması nedeniyle pek çok vatandaşımız evlerini tahliye etmek zorunda kaldı. Yangının geniş bir alana yayılarak büyümesi millet olarak hepimizi üzdü. Yangında ev, iş yeri, araçlar, fabrikalar ve tarlalar ile hayvanlar zarar görmüş, yaban hayatı ve ağaçlar tamamen yok olmuştur. Dinini, bayrağını, vatanını düşünen, bu değerlere aşk derecesinde bağlı olan tüm vatandaşlarımızı derinden üzen ve yaralayan bu hain ve alçakça saldırının doğrudan akciğerlerimizi hedef aldığı görülüyor. Yangında can kaybının olmamasını teselli olarak görsek de hayvanların ve yaban hayatının, insan hayatı için önemli olan bitkilerin de zarar görmesi nedeniyle bunları can kaybı olarak değerlendiriyoruz.  Çünkü Kur’an-ı Kerim’de insan hayatı için önem taşıyan bitkiler hakkında da bilgi verilmektedir. Bu bitkiler, ülkemizin sosyo-kültürel, iktisadi ve ticari hayatı için önem arz ediyor. Yangını bu yönüyle de değerlendirdiğimiz zaman hain PKK terör örgütünde ‘çevre ahlakı’nın da olmadığını anlamış oluyoruz. Rahman Suresi 10-12. Ayetlerde Cenabı Allah şöyle buyuruyor: “Allah, yeri canlılar için yaratmıştır. Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır. Yapraklı daneler ve hoş kokulu bitkiler vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?” Rabbimizin, insanların yararlanması için sunduğu nimetlere zarar verenler kâfirdir! Düşünün; bitkisiz, altında gölgelenecek ağaç olmayan, çorak, verimsiz yerin cehennemden ne farkı var? Böyle yerler sadece insanlar için değil aynı zamanda hayvanlar içinde ızdırap verir. Susuz, havasız, odunsuz, kurak yerler insanlığa, insanlığın içinde yaşadığı topluluğa ve o ülkeye sosyo-kültürel, iktisadi ve ticari olarak sıkıntılar verir. Bitkilerin olduğu yeşillikler içindeki bir yer ise cennettir! Abese Suresi 24-42. Ayetlerde de Allah Celle ve Celalühü şöyle buyurmuştur: “Bir de o insan yiyeceğine baksın, Biz o suyu bol bol döktük, Sonra toprağı nasıl da yardık, Bu suretle orada ekinler bitirdik, Üzümler, yoncalar, Zeytinlikler, hurmalıklar, İri ve sık ağaçlı bahçeler, Meyveler, çayırlar bitirdik, Siz ve hayvanlarınız faydalansın diye…” bu nimetlere, masum insanlara ve hayvanlara zarar verenlere insan gözüyle bakılabilir mi? Kaldı ki terör örgütü tarafından çıkarılan yangının örgüt propagandasına dönüştürülerek sevinç çığlıkları attıklarını da okuyoruz!

Bu yangın sadece beşeri açıdan değerlendirilemez, zira Cenabı Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de insanlar, hayvanlar ve bitkiler için buyurduğu hükümler de dikkate alındığında manevi açıdan da değerlendirilmelidir. Bu yangını çıkaran vatan hainleri sadece Hatay ilimize zarar vermemiş, ülkemizin toprakları içinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın yaşamına, geleceğine ve iktisadına saldırmıştır. Açıkladığımız hususlar dikkate alınarak bu hainlere en ağır ceza verilmeli, PKK terör örgütüne misliyle ödettirilmelidir.

Acımız büyük! İçimiz yanıyor ve çok üzüntülüyüz. Başta Hatay’da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere tüm milletimize geçmiş olsun diyor, böylesine kasıtlı ve hain eylemlerle bir daha karşılaşmamayı Allah’tan temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.