ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Hayat ve Şifa Kaynağımız İçin Dua Edilecek

- +

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ilde kılınacak olan Cuma namazının ardından yağmur duası edileceğini duyurdu.

Bilindiği gibi 2020 yılı kurak geçmiş ve büyük kentlerde barajlardaki su doluluk oranı azalmıştı. Ağaçlar, bağ, bahçe ve tüm nebatların İnsan ve hayvanlar için önemi var. Yağmurun yağmaması tüm canlıların yaşamasını olumsuz etkiliyor.

81 İl Camilerinde Yağmur Duası Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığının “Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız” konulu hutbesinin Cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okunarak tüm canlılar için hayat ve şifa kaynağı olan suyun Cenabı Allah’tan talep edileceğini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, ülkemizde suyun bilinçsiz kullanıldığına ve israfın önlenemediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Ülkemiz Kuraklık Tehlikesiyle Karşı Karşıya

2020 yılı ülkemiz için pek hayırlı geçmedi. Coğrafyamız kurak geçiyor. Barajlarımızın doluluk oranı çok düştü. Büyük kentlerde 3-5 aylık su kaldığı yetkililerce belirtiliyor. Kuraklığın küresel ısınmayla ilişkili olduğu uzmanlarca belirtiliyor olsa da mevcut kaynaklarımızı bilinçli kullanmadığımız da bir gerçektir. Tarımda verim düşmüş, çiftçi arazisini sulayamıyor, göletler kuruma noktasına gelmiş, yağmur yağmadığı için meyve ve sebzelerdeki zirai ilaç kalıntıları insan sağlığı için büyük tehdit ve tehlike oluşturuyor. Tatlı su kaynaklarımız tükenme noktasına gelmiş. Çeşitli atıklar; evsel, sanayi ve zirai, kullandığımız tatlı su kaynaklarımızı tehdit ediyor, her geçen gün su kaynaklarımızın kurumasına neden oluyor. Dolayısıyla ülkemiz çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

Her şeyi Yaratan Allah’tan Talep Edeceğiz

Suyu veren, yeryüzünde insanların yararlanması için her türlü nimeti yaratan Cenabı Allah’ın lütfu ile inşallah bugün Cuma namazından sonra yapılacak olan Yağmur Duası ile ülkemiz rahmete kavuşur ve su sıkıntısından kurtuluruz. Cenabı Allah  Kur’an-ı Kerim’in Nahl Suresi 10-11. Ayetlerinde şöyle buyuruyor: Gökten su indiren O’dur. Ondan hem kendiniz için içecek su hem de hayvanlarınıza yedireceğiniz bitkiler verir.(10)”.  Allah o su ile size ekin, zeytin, hurma, üzüm ve daha türlü türlü ürünler de bitirir. İşte bunda düşünen bir topluluk için büyük ibret vardır. (11)” Rabbim dualarımızı kabul etsin inşallah. Ülkemizi susuzluk derdinden kurtarsın.

Diyanet İşleri Başkanlığına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza Teşekkür Ederiz

Ülkemizin içinden geçtiği süreci yakından takip eden ve hassasiyetini göstermek suretiyle müminlerin kalplerini aynı hissiyatla bir noktada birleştirecek olan din görevlilerimize, bu konudaki duyarlılıkları nedeniyle Diyanet Bir-Sen teşkilatlarına ve Diyanet İşleri Başkanlığına, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. ”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.