ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Her Türlü Tedbire Uymak Zorundayız

- +

Coronavirüs nedeniyle halkımızın sağlığı açısından alınan tedbirlere uyulması gerektiğini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, evde kalmanın sağlık güvenliği açısından önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Öncelikle coronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Halen hastaneler de tedavi gören vatandaşlarımıza da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Çok zor bir süreçten geçiyoruz, elbette ki bu zorlu süreci el ele vererek birlikte atlatacağız. Allah, dünya Müslümanlarını bu tür salgınlardan korusun. Ülkemiz de Müslüman ve gayrimüslim birlikte yaşadığımız tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, bu süreçte dayanışmanın önemine dikkat çekmek istiyorum.

Devletimizin her türlü önlemi aldığına inanıyorum. Özellikle 60 yaş ve üstü yaşlı vatandaşlarımızın dışarıya çıkmamaları kendi sağlıkları açısından olduğu kadar, virüsün yayılmaması açısından da büyük önem arz ediyor. Bu vesileyle evinde kalan yaşlılarımıza elimizden geldiğince yardımcı olacağız, onların ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Yaşlılarımıza saygılı olmak, onların yanında olmak ve onların ihtiyaçlarını gidermek hem dini hem de vicdani ve insani bir sorumluluktur. Hemen belirtmeliyim ki virüsün gençlere de bulaştığı görülmektedir. Bu nedenle çok önemli ve acil olmadıkça gençlerimizin de dikkatli olmaları ve sokağa çıkmamaları gerekiyor. Halkımızın sağlığı açısından hükümetin almış olduğu tedbirler yerindedir. Bu tedbirleri taviz vermeden uygulayan ve bu süreci sıkı şekilde takip ve kontrol eden Sayın Hükümet yetkililerine ve devletimizin her kademesindeki görevlilerine teşekkür ediyorum.

Yüce İslam Dini insan sağlığına önem verir. Ruh ve beden sağlığı açısından insanın gelişimini korumayı amaçlayan dinimiz, fertlerin ve dolayısıyla toplumların sağlığı ve gelişimi açısından çeşitli yasaklar getirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de bu yasaklar açık ve net olarak anlatılmaktadır. İnsanın ruh ve beden sağlığının en önemli unsuru hiç şüphesiz temizliktir ki, bu temizlik; ruh, beden, çevre ve elbiseleri kapsar. Peygamber Efendimiz “Temizlik imandandır” buyurmuştur. Maide Suresi 6. Ayetinde Cenabı Allah şöyle buyuruyor: “…Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O, sizi tertemiz kılmak ve üzerindeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.” Müddessir Suresi 1-5 ayette ise; “Ey bürünüp sarınan, kalk ve insanları uyar. Sadece Rabbini yücelt, elbiseni temizle, pislikten sakın.” Diye buyrulmaktadır. Bakara Suresi 222. Ayette de; “…Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever.” Buyuruyor. Yine Maide Suresi 100. Ayette; “(Ey Muhammed!) De ki: “Pis ile temiz bir olmaz. Pisin çokluğu hoşuna gitse bile.” Ey akıl sahipleri! Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.” Ayetlerden de anlaşılacağı gibi temizliğimize ve hijyene dikkat edeceğiz. Bu salgından kurtulmanın yolu budur. Tabii duamızı ihmal etmeyeceğimiz gibi Tıp ilminin insanlığa sunduğu nimetlerden de öncelikle yararlanacağız. Her ne kadar birileri çıkıp ayetleri ve hadisleri eleştirmeye kalksa da, bilinmesi gerekir ki yüce Allah, dünya da virüs, salgın vs. bilinmiyorken insanları uyararak temizliklerine dikkat etmelerini öğütlemiştir. Bu virüsün kaynağının Kur’an’da Allah’ın Müslümanlara “yemeyin” diye öğütleyip yasakladığı (isim olarak geçmese bile) hayvanlar sınıfına giren türe dayandığı bilinmektedir. Demek ki Cenabı Allah her şeyi bilen ve öğütleyendir. Biz, Müslümanlar olarak önce Allah’a tevekkül edeceğiz, sonra dünyanın başına bela olan bu salgının asıl nedeni nedir diye düşüneceğiz ve sonra da temizlik, hijyen ve devletimiz tarafından yapılan ikazlara uyarak bu belayı defedeceğiz. Her zaman olduğu gibi Devletimizin gerek ekonomik olarak, gerek sosyal olarak alacağı her karara uyacağız, her zaman destekleyeceğiz. Hükümetimizin her zaman yanında olacağız ve açık desteğimizi göstermekten çekinmeyeceğiz. Devletimiz var olsun.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.