ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

HİCRİ 1443. YILININ VE MUHARREM AYININ HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM

- +

HİCRİ 1443. YILININ VE MUHARREM AYININ HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM

Müslümanlar için mana ve önemi derin olan Hicri 1443 yılının ve mübarek Muharrem ayının 09 Ağustos Pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, bu önemli günün İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini söyledi.

Şehrullahi’l-Muharrem, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak kutsal ve haram aylardan biri olan bu mübarek ayda savaşmanın yasaklandığını belirten Türüt, bu konudaki açıklamaların Kur’an’da açıkça yer aldığını, ayrıca hicretin İslam âlemi için önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek, Hz. Peygamber Efendimizin, hak ve hakikatlerin yanında yer alan mübarek bir insan olarak ömrü boyunca zalimin ve zulmün karşısında yer almasının yaşantısının önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Hicri 1443 yılına girdiğimiz 09 Ağustos Pazartesi günü aynı zamanda Muharrem ayının da birinci günü. Resulü Ekrem’in Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlar. Muharrem ayı mübarek bir aydır. Hicret; kardeşliğin, dostluğun, ilim, irfan, medeniyet ve yolculuğun adıdır. İnsanlığın sevgiye, rahmete muhtaç olduğu bir an da Cenabı Allah tarafından Medine’ye yolu açılan Hz. Muhammed’in nurlu yolculuğunun adıdır. Bu yolculuk, insanların gönlüne sevgi ekmiştir. Bu yolculuk sayesinde rahmet kapıları açılmıştır. İnsanlığın kurtuluşu için öğütlerde bulunan yüce Allah, insanı insan yapan erdem ve faziletlerle donattığı Hz. Peygamber ’in şahsında insanlığın kurtuluşu için yol göstermiştir. Hz. Peygamber Efendimiz ’in zulüm ve haksızlıklara başkaldırının adı olan bu yolculuk, Allah için yapılan bir hicrettir. Allah için katlanılan her türlü cefanın, yine Allah tarafından mükâfatlandırılışının adıdır. Hicret kardeşliktir.

Hz Peygamber Efendimizin örnek hayatından da anladığımız gibi hicret de hayır vardır. Sıkıntıda olan, zulüm gören, haksızlık gören insanların günümüzde de hicret ederek bu sıkıntılardan kurtulması Allah’ın bir lütfudur.

Hicret, kelime anlamı itibariyle göç anlamına gelmekle birlikte, Müslümanlar için sadece göçü ifade etmez. Aynı zamanda günahlardan arınmayı ifade eder. Kötülüklerden, zulümden, haksızlıklardan, hukuksuzluktan kurtulmayı ifade eder. Hicret, insanın ruhunu arındırır. Hz. Peygamber hicret etmek suretiyle bedenini ve ruhunu arındırmıştır. Hicret ile insanlar arasında yardımlaşma, iyilik, hoşgörü ve dayanışma duyguları gelişmiştir. Medine’de insanlar Peygamber Efendimiz aleyhisselatû vesselem’e bu duygularla yaklaşmış, O’na iyilikte bulunabilmek ve yardım yapabilmek için birbirleriyle yarışmışlardır. Bu nedenle insanlığın gönlüne rahmet yağmıştır.

Diyanet Bir-Sen olarak; her türlü kötülükten, zulümden, haksız ve hukuksuzluklardan, iyiliğe, doğruluğa, Allah’ın emri gereğince Hz. Peygamber’in yoluna hicret etmek suretiyle kıyamete kadar bu gönül göçümüzün devam ederek rahmet yolunda ilerleyeceğiz. Bu anlamda gönül hicretini hak ve adalet üzere yapmak bizim için önemlidir. Bu vesileyle İslam âleminin hicri yılbaşını ve mübarek Muharrem ayını tebrik ediyorum.

HASAN TÜRÜT
DİYANET BİR SEN GENEL BAŞKANI

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.