ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

İptal Edilmeli veya Gözden Geçirilmeli

- +

Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından müracaatları 28 Mart 2022 tarihinde başlayacak Sözleşmeli Vaize alımı yapılacaktır.

1. Vaizlik ve Vaizelik, Diyanetin halka yansıyan en etkin yüzü olması sebebiyle adaylar kesinlikle Hafız olanlardan seçilmelidir.

2. Halen Görevde yükselmeyi bekleyen yüzlerce aday varken Açıktan Sözleşmeli alım yapılması hatalıdır.

3. İllakide Sözleşmeli Vaize alımı yapılacaksa, Hafize olanlar arasından KPSS puanı 50’ye düşürülüp alınmalıdır.

4. Vaiz veya Vaize için Arapçadan daha önemlisi Hafız olmasıdır. Nitekim Arapça sonradan geliştirilebilir ancak Hafızlığın sonradan yapılması imkansız denecek kadar zor bir şeydır.

5. Henüz müracaatlar başlamadan Hafızlık şartı getirilip KPSS puanı 50’ye düşürülüp maksada uygun hale getirilmelidir.

6. Bu uygulama illaki de yapılacaksa bir kereye mahsus yapılmalı ve Erkek adaylardanda ihtiyaca uygun miktarda alım yapılmalıdır.

7. Değerli büyüklerimizden talebimizdir. Din görevlilerinin kuruma olan güvenini sarsacak uygulamalardan uzak durmalısınız.

Bir taraftan Vaizlik şartını İhtisas mezunu olmaya bağlayıp diğer taraftan Açıktan Vaiz ataması, Hafızlık şartı koşulmadan yapılması, Sözleşmeli olması vs hususlar ciddi şüpheler oluşturduğu gibi yıllarca çalışıp hizmet eden personeli yaralayıp görev şevkini kırdığı gibi ciddi güven sorunuda oluşturmaktadır.

Not: Müracaatlar başlamadan önce mümkünse Sözleşmeli Açıktan alımın iptali mümkün değilse KPSS puanının 50’ye düşürülüp Hafızlık şartının getirilmesi

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.

Hasan Türüt

Genel Başkan

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.