ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

IRKÇILIK, İNSANLIK SUÇUDUR

- +

Başakşehir’in Şampiyonlar Liği’ndeki PSG maçında 4. Hakemin ırkçı saldırısına maruz kalan futbolcunun sergilediği tutum ile ırkçılığın yenildiğini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, dünyada ilk kez bir sportif faaliyette ırkçı bir olay yaşanmış, ancak hak ettiği dersi de almıştır, dedi.

Tüm sportif faaliyetlerde ırkçılık başta olmak üzere, şiddet, bencillik ve ahlaksızlığa karşı mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, beyazın siyaha, siyahın da beyaza bir üstünlüğünün olmadığını, üstünlüğün takva da olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

Irkçılık, Bir İnsanlık Suçudur

“Ne yazık ki tüm milletlerin yakından ilgi gösterdiği sportif faaliyetlere ırkçılık, şiddet ve bencillik damgasını vuruyor! Sportif faaliyetlerde bu kavramların öne çıkması seyirciyi de etkiliyor. Bu nedenle bu kavramların sportif faaliyetlerden sökülüp atılması gerekiyor. Tüm milletlerin bunlarla mücadele etmesi zorunludur. Çünkü ırkçılık bir insanlık suçudur. Avrupa tarihinde ırkçılık yapanların ne kadar aşağılayıcı ve çirkin bir tutum sergilediklerini biliyoruz. Özellikle ABD’de bu tutumun devam ettiğini de biliyoruz. Hâlbuki beyazın siyaha, siyahın da beyaza bir üstünlüğü yoktur.

Üstünlük Takvadadır

İnsanların renk, dil, sosyal ve ekonomik farklılıkları nedeniyle birbirlerine bir üstünlüğü yoktur. Cenabı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.”

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) de veda hutbesinde: “Ey insanlar! Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Âdem’densiniz, Âdem ise topraktan yaratılmıştır. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten sakınanınızdır. Arap’ın Arap olmayana hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.”  buyurmuştur. Başka bir hadis-i şerifinde ise “Allah, sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. O, sadece sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” Buyuruyor.

Irkçılık Yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u Kınıyoruz

Bütün insanlar eşittir. Ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere üstünlük takvadadır. Dünyada medeniyetin, insanlığın, ahlakın tek kaynağı vardır o da dindir, o din de İslam’dır. Kur’an ve sünnet takvanın kaynağıdır. Söz konusu sportif faaliyette ortaya çıkan ırkçılık, Avrupa’da medeniyetin olmadığını bir kez daha göstermiştir. Kendilerini medeni milletler olarak göstermeye çalışan ve söz konusu maçtaki ırkçılığı savunan başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron’da medeni olmadığını, insanları renklerine, dillerine ve dinlerine göre ayrıma tabii tuttuğunu göstererek aslında işlenen insanlık suçuna iştirak etmiştir. Müslümanlar olarak bizler ırkçılığa da, şiddete de karşıyız. Başakşehir-PSG maçında ırkçılık yapan hakem yargılanarak cezalandırılmalıdır.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.