ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

ALLAH CELLE VE CELALÜHÜ “ANNE VE BABAYA İYİLİKLE DAVRANMAYI EMRETTİ.”

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, anneler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında, annelerin kıymetini bilelim ve onları kırmaktan kaçınalım diyen Türüt, Kur’an da annelerle ilgili ayetler bulunduğunu, onlara yaşlılıklarında iyi bakılması ve onları kırmamak gerektiğini söyleyerek şöyle dedi:

“Anne, her şeyden önce kadındır. Tabiatı gereği hassastır. Peygamber Efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem bir sözünde “Cennet anaların ayakları altındadır” diyerek annenin kutsiyetine vurgu yapmıştır. Cenabı Allah, En’am Suresi, 151. Ayette şöyle buyuruyor: “… anaya babaya iyi davranın…” İsra Suresi 23. Ayette; “Rabbin, O’ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara; “öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle:” 24. Ayette ise; “Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. “Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster” diyerek dua et.” Buyuruyor. Bizim kültürel değerlerimiz içerisinde anne ayrı bir varlıktır. Bizim toplumumuzda o kadar önemli bir varlıktır ki, filmlere, edebiyata, tarihe konu olmuştur. Şiirler de annenin yeri ayrıdır. Tarihimiz devlet yönetiminde yer alan annelerle doludur. Yalnız çocuk büyütmemiş aynı zaman da kocasının yanında savaş meydanlarında da yer almış, at binmiş, kılıç kuşanmıştır. Anne mutluluktur, onsuz bir ev ıssız gece gibidir. Korkularımızda yanımızda olmuş, bizi şefkatiyle sarmıştır. Cenabı Allah Celle ve Celalühü fıtratı gereği kadını zayıf yaratırken ona öyle güçlü kuvvetli bir duygu vermiştir ki, yeryüzünde hiçbir varlıkta bulunmayan bu kuvvetin adı analıktır. Dünyanın en pahalı öğretisi anne öğretisidir. Onun kalbi bizim ilk okulumuzdur. Bir Türk Atasözü der ki, “Ana gibi yâr olmaz, Bağdat gibi diyar olmaz.” Napoleon Bonaparte’ta şöyle demiştir: “Bana iyi analar veriniz, size iyi vatandaşlar vereyim.” Bu sözler annelerin önemine işaret etmektedir. Bu nedenle anneleri yılın belli günlerinde değil, her zaman saymalıyız, sevmeliyiz. Anneleri her zaman başımızın üzerinde taşımalıyız. Onları, yaşlılıklarında rahat ettirmeliyiz. Onların sevgisini yüreğimizde her zaman hissetmeliyiz. Annelerin yerini hiç kimse alamaz. Bu yüzden onların kıymetini bilelim.

Anneler Günü münasebetiyle çocuklarını kucaklayamayan şehit anneleri başta olmak üzere tüm annelerimizin ve komşu ülkelerimizde acı çeken Müslüman annelerin Anneler Gününü içtenlikle kutluyorum. Allah, onların yüreğindeki acıları dindirsin, yüzlerinden tebessüm eksik olmasın. Onlar her zaman en şefkatli, en merhametli varlıklarımızdır. Tüm annelere sağlıklı günler temenni ediyor, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.