ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan TÜRÜT, Ramazan ayının 27. Gecesine denk gelen 08 Mayıs Cumartesi gününe gelen mübarek Kadir Gecesi nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecenin “leyletü’l-Kadr” olarak adlandırıldığını, aynı adı taşıyan 97. Sure olan Kadir Suresi’nin de bu gecenin fazileti için indirildiğine vurgu yapan TÜRÜT , Kadir Gecesi’nin mübarek bir ay olduğuna ve Ramazan’ın son on günü içinde aranması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kadir Gecesi, Kur’an-ın ilk ayetlerinin indirilmeye başlandığı gecedir. Günü tam olarak bilinmemekle birlikte İslam âlimleri tarafından Ramazan ayının 27. Gecesinde aranması gerektiğine işaret edilmiştir. Miladi takvime göre buna denk gelen gece 08 Mayıs Cumartesi yani bu gecedir.

Kadir Gecesi Faziletli Bir Gecedir

Cenabı Allah Kadir Gecesi’nin fazileti için şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Duhân Suresinde de, “Biz onu mübarek bir gecede indirdik” (44/3) diye buyruluyor. Bakara Suresi 185. Ayette de, “O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).” Bu iki sureden de anlaşılacağı gibi Kadir Gecesi bereketli, hayırlı, uğurlu, önemli ve kutsal bir gecedir. İnsanlık için en hayırlı ve bereketli aylardan biri olması, yüce Allah’ın insanlar için hüküm verdiği ve insanlık için bilinmeyen ancak hikmet içeren bütün işlerin de bu gece de birbirinden ayrılarak belirlendiği mübarek ve kutsal bir gecedir. Bu nedenle bu gece yapılan ibadetlerin ve güzel davranışların karşılık bularak büyük sevap getireceği düşüncesi bu geceyi bin aydan daha hayırlı yapmaktadır.

Kadir Gecesi, İyilikle Kötülüğün Ayrıldığı Hüküm Gecesidir

Varlıkların en üstünü olarak insanlığın şerefini yücelten bir gecedir. Çünkü Kadr kelime anlamı itibariyle güç, şeref, hüküm ve değer anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla zalimliğin, hukuksuzluğun, azgınlığın, şımarıklığın karşısında ve Allah’ın hoşuna giden barış ve kardeşlik duygularının yeryüzüne hakim olması anlayışı vardır. Bu anlayışla Kadir Gecesinin insanlığın hidayete ereceği mübarek bir gece olarak ifade edilmesi yerinde olur. Kur’an, sadece Müslümanlar için değil, yeryüzündeki tüm insanlığın selameti ve hidayete ermesi için gönderilmiş yüce bir kitaptır. Hakka, hukuka, ahlak ve fazilete, adalete, iyilik yapmaya, erdemli olmaya çağırarak insanlığı yüceltmek için gönderilmiştir. İbadet ederek, tövbe istiğfar da bulunarak ve Allah’ı zikrederek geçirilecek zaman insanın hidayete ermesine vesile olacaktır.

Yeryüzü Kadir Gecesi’nin Nuru İle Aydınlanacak

Salgın hastalık nedeniyle Kadir Gecesini camilerimizde idrak edemeyecek olsak da, salgın gibi bir illet yeryüzünü karanlığa çevirmiş olsa da, insanlığı yücelten mübarek Kadir Gecesi’nde gökyüzünün nuru ve aydınlığı ile sadece gönüllerimiz ferahlamayacak, ruhumuzun derinliğindeki acılar, kederler, hüzünler yok olup gidecek, yerine ferahlık gelecek ve ruhumuz güç bulacak, hûşû içinde bir gece olacak ve Allah’a ulaşmaya çalışarak elleri semada, dudakları kavrulana kadar O yüce Yaratacı’nın adıyla yorgun düşmüş, boynu bükük ve gözleri yaşlı, yüreği yangın yerine dönmüş insanlara Cenabı Allah hidayet verecektir.

Müslümanların Kurtuluşuna Vesile Olmasını Temenni Ediyoruz

Cenabı Allah Celle ve Celalühü, mübarek Kadir Gecesi’nde bizleri hidayete erdiren, Peygamber Efendimiz sallallahû aleyhi ve sellem’in izinden giden, bu mübarek gecenin feyzinden nasiplenen kullarından eylesin. Bizim, ailemizin, hastaların, borçluların ve kurtuluş arayan, yardım bekleyen tüm kardeşlerimizin de kurtuluşuna, sevincine ve huzuruna vesile olsun. Mübarek Kadir Geceniz hayırlara vesile olsun.”

Diyanet Bir-Sen Genel Merkezi

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.