ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Kumar Oynatan Bir Şirketin Başında “Milli” Kelimesi Bulunamaz

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kumarın devlet eliyle resmileştirildiğine dikkat çekerek “bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Kumar Oynatan Bir Kuruluşun İsminde “Milli” Kelimesi Bulunamaz

Türkiye’deki şans oyunlarının yürütülmesi için 5 Temmuz 1939 tarih ve 3670 sayılı kanunla “Milli Piyango İdaresi” nin kurulduğunu belirten Türüt, 2020 yılında özelleştirilen Milli Piyango’nun, şans oyunlarını yürütme yetkisinin de özelleştirilen şirkete geçtiğini belirterek, Müslüman bir ülkede insanları kumara alıştıran bir kuruluşun başında “milli” kelimesinin bulunamayacağını, böyle bir aymazlığa sessiz kalmanın da Allah katında hesabının sorulacağını söyledi.

Televizyon Reklamlarıyla Çocuk ve Gençler Kumara Alıştırılıyor

Kumarı özendiren reklamların televizyon kanallarında verilmesinin yanlış olduğunu, özellikle çocuk ve gençlerin buna alıştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Hasan Türüt, “Milli Piyango”nun KDV’sinin sıfırlanması Müslümanları üzmüştür! Fakirin sofrasındaki zeytinin, ekmeğin, suyun, simidin KDV’si yüzde 8 iken, “Milli Piyango” nun KDV’sinin sıfırlanmasını doğru bulmuyoruz. Devlet, vatandaşlarına insanca yaşama hakkı sağlayacağı şartları oluşturmak zorundadır ancak bu haram ve günah işlerle olmamalıdır, dedi.

Kumar Zararlı Bir Alışkanlıktır

Kumarın insan sağlığı açısından pek çok zararlarının bulunduğuna dikkat çeken Hasan Türüt şöyle dedi:

“Milli Piyango kumardır. İnsanların umutlarını çalan bir kurumun Müslüman bir ülkede faaliyet göstermesi hem insan sağlığı açısından hem de dinen sakıncalıdır. İnsan sağlığı üzerinde; psikolojik sorunlara neden olmakta, alkol, sigara ve diğer bağımlılık oluşturan zararlı alışkanlıklara kolayla bulaşma ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Kazanma hırsı, bireyin hem kendine hem de diğer insanlara zarar vermesine neden olabilmektedir. Kumar tutkusu bireyin sorumluluklarını yerine getirmesine engel olur. Yuvaların yıkılmasına neden olur.

Kumar, Dinimizce Haram ve Günah Sayılmıştır

Cenabı Allah Mâide Suresi 90 ve 91. Ayetlerde şöyle buyuruyor:  “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.(90)”, “Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?(91)”

Emek harcamadan zengin olma tutkusu ve hevesi insanlarımıza aşılanmaktadır. Devlet buna izin veremez. Hem insan sağlığı açısından hem de dini açıdan zararlı olan bu illetten halkımızın kurtarılması için milli piyango kapatılmalı ya da başındaki “milli” kelimesi kaldırılmalıdır. Müslümanların ve özellikle çocuk ve gençlerin milli piyango gibi kumar illetiyle ömrünü çürütmesine göz yumulmamalıdır.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
23Aralık