ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

LGS SINAVINA GİRECEK OLAN TÜM ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLİYORUZ

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, LGS sınavına girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.

Öğrencilerin mağdur olmamaları için sınava girecekleri okulu ve sınıfı önceden görmelerinin önemli olduğuna dikkat çeken Türüt, sınava girilecek okul bilgilerinin e-okul üzerinden de öğrenilebileceğini belirterek şöyle dedi:

“Corona virüs salgını nedeniyle sıkıntılı bir dönem de sınavın yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bu konuda veliler endişe içinde ama devletimiz her türlü tedbiri almış olduğundan velilerin endişelenmemeleri gerekiyor. Çocuklarımız inşallah herhangi bir sıkıntı yaşamadan sınavlarına girip çıkacaklardır.

LGS sınavı için merkezi sınav 20 Haziran Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde yapılacak. Sınavların rahat ve huzurlu bir ortamda yapılmasının sağlanması için ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla Hükümet tarafından bazı tedbirler de alındı. Türkiye saati ile ilk oturumun 09.30’da başlayıp 10.45’de, ikinci oturumun ise 11.30’da başlayıp 12.50’de tamamlanacak olması nedeniyle 20 Haziran 2020 Cumartesi günü 09.00 ile 15.00 saatleri arasında bazı istisnalar hariç olmak üzere 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak. Özel araçlarıyla sınava gidecek olanlar için bir kısıtlama olmadığı İçişleri Bakanlığınca açıklandı. Ayrıca sınava girecek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmaması için Diyanet İşleri Başkanlığı ’da müftülüklere bir yazı göndererek, sınavın yapılacağı saatler de hoparlörlerden yüksek sesle uygulama yapılmamasını istedi. Diyanet İşleri Başkanlığımıza da bu örnek kararı nedeniyle ayrıca teşekkür ediyorum.

Sınava girecek öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için geçerli kimlik belgesini, 2 adet kurşun kalem, kalemtraş ve silgiyi hazır bulundurmaları gerekiyor. Ayrıca salgın nedeniyle dikkatli olunmasını, mutlaka maske takmalarını ve yanlarında dezenfektan bulundurabileceklerini hatırlatmak istiyorum.

LGS Sınavına girecek olan tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun. Çocuklarının sınav stresini onlarla birlikte yaşayacak olan anne ve babalara da sağlıklı günler temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.