ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

MECLİS’TEN YENİ DÜZENLEME İSTİYORUZ!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında din görevlisi açığı bulunduğunu, bu açığın bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

Din görevlisi açığının giderilmesi ve mevcut görevliler üzerindeki yükün hafifletilmesi için daha önce açıklama yaptıklarını belirten Hasan Türüt, Covıd-19 salgını nedeniyle din görevlilerinin hem görev ve sorumluluklarının arttığını hem de sağlık yönünden ciddi sıkıntılarla karşılaştıklarını söyleyerek şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi açığı her yıl artıyor. Yeni camilerin açılması yeni camilerin planlanması, Kur’an kurslarının açılması ve yenilerine ihtiyaç duyulması, din görevlilerinin farklı görevlere atanmaları, sözleşmeli statüde çalışan din görevlisinin başka yere atanmasıyla kadronun başka bir camiye verilmesi, ölüm, emeklilik vb. nedenlerle din görevlisi kadrosu boşalıyor. Aynı nedenlerle her yıl ihtiyaç duyulan din görevlisi kadrosu artıyor.

Kurumumuz en az 40 ülkede vatandaş ve soydaşlara hizmet veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca süreli ve yaz Kur’an kursları ile açılan ve halen açılacak olan camilerle birlikte ihtiyaç duyulan din görevlisi ve Kur’an kursu öğreticisi sayısı 30 bine yaklaştı. İbadete açıldığı halde kadrosu bulunmayan camilerimiz var. Cami hizmetlerindeki boşluğun giderilmesi için ihtiyaç kadar alım yapılması gerekiyor. 2021 yılında bu ihtiyacın giderilmemesi halinde pek çok camide hizmetler aksayacaktır. Aynı zamanda Kur’an kurslarında da eğitimin aksamaması için planlamanın 2020 yılı merkezi bütçesi içinde yapılması gerekiyordu.

Diğer önemli bir konu ise sözleşmeli din görevlisi başka bir cami de görevlendirildiği veya tayin olduğu zaman boş kadro başka bir camiye veriliyor veya mevcut kadro merkeze çekiliyor.  Bu da camilerde boşluk oluşturuyor. Bu uygulama son derece yanlıştır ve bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

Torba Yasa ve 2021 yılı merkezi bütçe görüşmelerinden önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı kadro ve personel açığının giderilmesi için bir düzenleme yapılmasını bekliyorduk ancak böyle bir düzenleme yapılmadı. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi bekleniyordu, bu beklenti de gerçekleşmedi. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda bir çalışma yapmalıdır. En azından 2022 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinden önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek Meclis’ten çıkmasını sağlamalıdır. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi açığının kapatılması için acil bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.