ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Mekke’nin Fethi İslam Âlemi İçin Önemlidir

- +

İslam âlemi için özel günlerden biri olan Mekke’nin Fethi’nin 1390’ncı yılı kutlanıyor.

İslamiyet’in ilk savaşlarından olan Mekke’nin Fethi’nin İslam âlemi için önemli sonuçları olduğuna dikkat çeken Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Müslümanların zaferiyle sonuçlanan bu savaşın sonuçları itibariyle Müslümanlar açısından büyük ve çok önemli kazanımlar sağladığına vurgu yaparak şunları söyledi:

Müslümanların İlk Savaşıdır

“Mekke’nin Fethi Miladi takvime göre 11 Ocak 630 yılına denk gelir. Hicri takvime göre ise Hicret’in 8. Yılına, Ramazan ayının 10. gününe denk gelmektedir. Ancak fetih kutlaması 10 gün geriye çekilerek 1 Ocak da kutlamalar yapılmaya başlanmıştır.

Mekke’nin Fethi’nin 1390’ncı yılının kutlandığı bu tarihte, Müslümanların ilk savaşı olma özelliğinin yanı sıra cahiliye döneminin sona ermesi açısından da önemli sonuçları olmuştur. Mekke’nin Fethi, İslam dininin hayata geçmesini sağlayan önemli savaşlardan biridir. Bu savaş sonrasında İslam’ın yayılması hızlanmıştır.  

İslam Dinini Yücelten Önemli Bir Savaştır

Savaş açısından değerlendirildiğinde, bu savaşın kansız sonuçlanması da önemlidir. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu ves’s Selam şu emri vermiştir: “Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.” Hz. Peygamber Efendimiz Mekke’ye girdikten sonra genel af ilan etmiş, kimsenin canına ve malına dokunulmamıştır. Kabe’de bulunan 360 put yıkılarak yok edilmiş ve Müslümanların Kabe’yi tavaf etmesiyle zafer sonuçlanmıştır. Bu savaş, Müslümanların düşmanı da olsa insan haklarına verdiği değeri göstermesi açısından önemlidir.

Müslümanların zaferiyle sonuçlanan savaşın sonunda Mekke, İslam dininin merkezi olmuş, İslam dini; şirkten, putperestlikten ve hurafelerden arındırılarak gerçek anlamına kavuşmuştur. Mekke alındıktan sonra diğer Arap kabileleri de İslam dinini kabul etmiş, böylelikle İslam dini büyük bir güç kazanmıştır. Mekke, ekonomik ve sosyal olarak gelişip önemli bir ticari merkez haline gelmiştir. Fetih ile ticari kervanlara bağımlılık ortadan kalkmıştır. Kur’an ahlakı hakim olmuş, kimsesizlere, yardıma muhtaçlara, çaresiz kalanlara yardım eli uzanmış, adalet nüfuz etmiştir.

İslam Âleminin Birlik ve Beraberliğini Sağlaması Açısından Değerlendirilmelidir

Kur’an ahlakına her zaman önem veren, sünnet, bayrak ve vatan kavramlarını şiar edinerek kutsal değerlerimize saygının, bu değerleri yaşamanın ve yaşatmanın önemine sürekli dikkat çeken Diyanet Bir-Sen ailesi olarak, Mekke’nin Fethi’nin 1390’ncı yılını tebrik ediyor, bu mutlu günümüzün İslam âleminin birlik ve beraberliğini daim kılmasını Cenabı Allah’tan temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.