ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Rahmetle Anıyoruz

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 84. Yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Büyük edip, iman ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’un yaşantısıyla, eserleriyle ve dik duruşuyla örnek bir insan olduğuna dikkat çeken Türüt, Milli Mücadele yıllarında Müslüman halkın sesi olan Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklâl Marşı ve Çanakkale Destanı gibi ölümsüz eserleriyle tarihin geleceğe intikalini sağladığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

İstiklâl Marşı, Şühedanın Sesidir

Mehmet Akif Ersoy, bir Müslüman olarak hem de içinde yaşadığı topluma milliyet aidiyetiyle bağlı bir insan olarak Kur’an’a, sünnete, vatana ve bayrağa bağlı bir yazardı. Şühedanın kanıyla yıkanmış bu şanlı topraklarda yaşayan herkes; yaşlı, genç, kadın-erkek, İstiklâl Marşı’nın her mısrasını anlayarak ezber etmeli ve nesilden nesile aktarmalıdır. Unutulmamalıdır ki İstiklâl Marşı, Kur’an, sünnet, vatan ve bayrak aşığı olanların haykırışıdır.

Susmayan, Korkusuz ve Cesur Bir Şairdi

Akif, mensubu bulunduğu milletin tarihine karşı büyük bir vefa örneği sergilemiştir. Halkın ve Hakkın sesi olan, kimi zaman mürteci olmakla itham edilerek büyük üzüntü yaşayan, ihanete uğrayıp acı çeken, kimi zaman da şairliği üzerine ortaya atılan söylentiler nedeniyle zulüm gören, kimi zaman inkılabı anlamamakla suçlandığı için uğradığı haksızlık nedeniyle çaresizliği yaşayan büyük bir edip ve hatiptir. Onun için zangoçlar demediğini bırakmadı. Milletin hissiyatını dile getiren, korkmadan cesurca haykıran büyük şair susturulmak istendi ama o susmadı. 

Onu Kalbimizde Yaşatacağız

Mehmet Akif Ersoy, çok iyi yetişmiş bir ediptir. Sadece şair yönüyle tanınmaktadır, hâlbuki o, bir düşünür, yazar, veteriner, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi, milletvekili ve İstiklal Madalyası sahibi bir şahsiyettir. O, öyle bir ruha sahiptir ki milli marşımızı Safahat’a koymamıştır. ”Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm.” Diyen yüce bir insandır. Onu daima kalbimizde yaşatacağız. Büyük edip ve şairimizi ölümünün 84. Yılında rahmetle, hürmetle ve dua ile yâd ediyoruz. Mekânı cennet olsun.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.