ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, bu gece kutlanacak olan Miraç Kandili nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Miraç’ın, Hz. Peygamber’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, ve sonra da Allah’ın mübarek ayetlerini anlama ve tanıma şerefine nail olduğu hikmetli ve sırlı manevi yolculuğunun adı olduğuna dikkat çeken Türüt, içinden geçtiğimiz süreçte bu mübarek gecenin ibadetle geçirilmesinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Coronavirüs gibi dünyayı korkuya ve paniğe salan salgın nedeniyle ülkemizin de etkilenmesi neticesinde sağlığımızın korunması ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla camilerimiz kapatıldı. Ne yazık ki mübarek Miraç Kandilini ibadethanelerimizde mümin kardeşlerimizle birlikte idrak edemeyeceğiz, ancak gönlü ve yolu Allah’tan yana olanlar camilerin kapalı olmasını ibadetin yapılmasına engel görmezler. Evlerimizde ailemizle birlikte saf tutarak yine bu mübarek gecenin feyzinden yararlanabileceğiz. İbadetlerimizi eksiksiz ifa edeceğiz, Kur’an okuyacağız, ellerimizi açarak Müslümanların üzerinden bu belanın defi için dua edeceğiz. Müslümanların salgın hastalıktan kurtulması için ellerimizi semaya kaldırıp Allah’a yakaracağız. Bu nedenle kardeşlerimize tavsiye ediyorum ki, bu mübarek gecenin tamamını ibadetle geçirin. Zira bu gece yapılacak olan duaları Cenabı Allah kabul edecektir. Allah, masum, mazlum, hasta ve çaresiz durumdaki kullarının hem günahlarını bağışlar hem de dualarını kabul ederek dertlerine çare olur. Bu gece ellerin gökyüzüne açıldığı, duaların yüce Allah’a kolayca ulaşacağı bir gecedir.

Miraç Kandili, Müslümanlar için çok önemlidir, anlamlı bir gecedir. Müslümanların, maddi ve manevi bütün sıkıntılarından kurtulması, gönül rahatlığına kavuşması, ruhun huzur bulması için ihmal edilmemesi gereken mübarek bir gecedir.

İslâm âleminde mübarek gün ve geceler; barış, hoşgörü, affetme, yardımlaşma ve merhametli olmanın gerekliliğini hatırlatır. Zira bu unsurlar insanı insan yapan önemli öğelerdir. Allah’ta Müslümanlardan bu şekilde davranmalarını istemektedir. Bu nedenle, bütün Müslümanların bu geceyi ibadet ve dua ile geçirmelerinde yarar vardır. Allah’a dua ederek isteklerimizi O’na ulaştırmaya çalışalım.

Müslümanlar, bu gecenin feyzinden nasiplenmelidir. Her türlü ihtiras ve emellerden arınmalı ve Allah’a karşı kulluğumuzu uygun şekilde yerine getirmeliyiz. Allah’a yönelen eller boş dönmeyecektir. O, Resulü Ekrem’in ümmetini yalnız ve çaresiz bırakmaz. Hazinesinden mümin kullarına adeta akıtır.

İslam âleminin yaşadığı acıları, sıkıntıları, gözyaşlarını, özellikle çocuk ve kadınların çektiği acıların durması, bütün Müslümanların huzura ve mutluluğa ermeleri, Müslümanların başına bela olan salgın hastalıktan kurtulması için bol bol dua edelim.

Miraç Kandili, Allah’ın rahmetinin sağanak olup mümin kullarının başına indiği mübarek bir gecedir. Allah, bu gecenin feyzinden yararlanmayı nasip etsin. Ümmet olarak huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. Bu vesile ile Miraç Kandilinizi kutluyor, İslam âlemine hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.