ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

MÜBAREK BİR BAYRAMA KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt,  31 Temmuz Cuma günü başlayıp 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek olan Kurban Bayramına sayılı günler kala basın açıklaması yaparak milletin bayramını kutladı.

Coronavirüs salgın hastalığının gölgesinde ifa edilecek olan Kurban Bayramının her zamankinden farklı olduğuna dikkat çeken Türüt, açıklamasında şunları söyledi:

“Öncelikle milletimizin ve İslam coğrafyasında yaşayan tüm Müslümanlar tarafından ifa edilecek olan mübarek Kurban Bayramının ve bu mübarek bayram nedeniyle yapılacak hayır ve hasenatın, iyiliğin, dua ve ibadetlerimizin kabulünü Cenabı Allah’tan diliyor, bu vesile ile mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.

Müslümanların, uzak ve yakın tanıdık ve akrabalarıyla kardeş olduklarını, aynı düşünceye sahip olmasalar bile, birbirlerine sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaştıkları takdirde aynı duyguları paylaşabilecekleri mübarek gün geliyor. Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi vesselem efendimizin de buyurduğu gibi, akrabaların ziyaretlerle birbirlerini sevindirdikleri, hastaların, yaşlıların, kimsesizlerin ve yoksulların ziyaret edilerek yalnız olmadıklarını hissettirildikleri bir bayramı idrak edeceğiz. Milli ve manevi duyguların doruğa çıktığı, insani ilişkilerin güçlendiği bir bayramı daha inşallah hep birlikte yaşayacağız. Küslerin, dargınların barıştığı, kinin, nefretin, kıskançlığın, hasetliğin ve fesatlığın giderileceği mübarek bir bayram olması nedeniyle heyecanlıyız ve sevinçliyiz.  Rengine ve diline bakmadan Müslümanların kardeşçe birbirlerini selamlayacakları, birbirlerine sarılarak dostluklarını gösterecekleri o günün coşkusu içindeyiz.

Kurban, Allah Celle ve Celalüh’e teslimiyetin bir göstergesidir. Allah’a ruhuyla teslim olan Müslüman, şüphesiz O’nun emirlerinden sapamaz. Bu çerçevede kavgadan, kargaşadan, şiddetten kaçacağımızın bilincinde olmalıyız. Bu bilinç içindeki Müslümanlar birbirlerine düşman olamazlar. Birbirinin canını acıtamaz, kanını akıtamazlar. Fitneden kaçar. Müslümanları birbirinden ayırarak huzursuzluğa, anarşiye ve felaketlere neden olacak her türlü ayrımcılıktan uzak durur, kendini bu tür fitnelerden korur. 

Bir Kurban Bayramını daha idrak edecek olmanın mutluluğunu buruk da olsa yaşıyoruz! Zira virüs salgını nedeniyle içinden geçtiğimiz zor süreçte uzaktaki akrabalarımızı ziyaret edemeyeceğiz! Komşularımızla mesafeli olarak ve kısıtlı ziyaretlerle idrak edeceğimiz bir Bayram yaşayacağız. Bu süreçte yine de kimsesizleri, hastaları ve yardıma muhtaç olanları unutmadan hareket etmeli ve önce sağlığımızı düşünerek bayramımızı idrak etmeliyiz.

Bu vesile ile yurtiçi ve yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Başta milletimiz olmak üzere tüm Müslümanlara ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini, bütün insanlığın mutluluğuna vesile olmasını yüce Allah Celle ve Celalüh’ten temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.