ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Bizden Haberler

Diyanet Bir-Sen

RAMAZAN BAYRAMINI AYASOFYA’DA KILMAK İSTİYORUZ

- +

Diyanet Bir-Sen Gençlik Kolları Genel Başkanı Yunus Emre Karadağ, Türkiye Müslümanlarının kanayan yarası olan Ayasofya’nın ibadete açılmasını istedi.

Ayasofya’nın İstanbul’un fethinin sembolü olduğunu ve ibadete açılmasıyla yeniden fethe giden yolun da açılmış olacağına vurgu yapan Karadağ, Türkiye Müslümanlarının Ayasofya’da huşu ile namaz kılmayı hasretle beklediğini belirterek şunları söyledi:

“Diyanet Bir-Sen olarak İstanbul’un yeniden fethi için dua ediyoruz. Fethin 567. yılında yeniden fethe giden yolun Ayasofya’nın ibadete açılması olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle bu Ramazan Bayram namazını Ayasofya’da kılalım. Yüreğimizin hasreti son bulsun, içimizdeki yangının ateşi dinsin, hasretten kavrulan yüreğimize su serpilsin.

Fatih, ilk Cuma namazını Ayasofya’da kılmış ve Akşemsettin’de hutbeyi okumuştu. Bizler yeniden Ayasofya’da namaz için heyecanla bekliyoruz. İslam hâkimiyetinin adeta sembolü olan Ayasofya’da kılınacak ilk bayram namazı ile yenidünya düzeninde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dünyaya gösterelim. Gönül coğrafyamızda, dahili ve harici düşmanlarımıza ve elbette gönlü bizimle birlikte olan dostlarımıza yeniden dirildiğimizi gösterelim. Hasta adamın ayağa kalktığını ve yeniden dirilen İslam Devleti’nin artık daha güçlü olduğunu gösterelim. 21. yaşında İstanbul’u fethederek karanlık çağa son veren ve aydınlık çağın yolunu açan Fatih Sultan Mehmet Han gibi Ayasofya’da kılacağımız ilk bayram namazı ile birlikte dirilişimizi, hakkın, hukukun, adaletin yeniden dirildiğini gösterelim. Gaflet uykusundan uyanalım ve silkinip kendimize gelelim. 

1935 yılından itibaren hasretle beklediğimiz bu büyük anın heyecanı ile yaşayan Türkiye Müslümanlarının artık sabrı tükendi. Hükümetin sesimize kulak vermesini ve bu hasreti sona erdirmesi için harekete geçmesini bekliyoruz.

Ey Meclis! Milletin sesine kulak verin. Milletin içinde yanan bu ateşi söndürün. Ayasofya’yı ibadete açın. Bu istek milletin isteğidir. Diyanet Bir-Sen’in genç neferleri olarak bizler, Hz. Peygamber Efendimizin yanında yer alan sahabeler gibi sıkıntılara ve badirelere göğüs geriyor ve İslam’ın yücelmesi, Allah’ın emirlerini dinleyen, Peygamberin hayatını yaşamaya çalışan genç nesiller olarak bizleri anlamanızı ve sesimizi duymanızı istiyoruz. Bizim önceliğimiz İslam’ı yaşamak ve yaşatmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Ayasofya’nın ibadete açılmasını talep ediyoruz. Ayasofya’nın zincirleri artık kırılsın!”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.