ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDİYORUM

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Ramazan Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaparak İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramını kutladı.

COVID-19 salgını nedeniyle mübarek Ramazan Bayramının buruk kutlanacağına dikkat çeken Türüt, heyecanla idrak edilen Ramazan-ı Şerifin hüzünle uğurlandığını vurgu yaparak şöyle dedi:

“Heyecanla beklediğimiz Ramazan-ı Şerif maalesef salgın hastalığı gölgesinde geçti. Mübarek Ramazan ayını her sene olduğu gibi eş, dost ve akraba çevrelerimizle kutlayamadık. Salgın nedeniyle bizlerden yardım bekleyen insanları belki göremedik. Bu nedenle belki dost elimizi uzatmakta aciz kaldık. Allah bizleri affetsin, üzgünüz ve kalbimiz de burukluk hissediyoruz. Ramazan-ı Şerifi uğurlarken de aynı hissiyat içerisindeyiz. Halkın sağlığının korunması için Hükümet tarafından alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yine kimsesizlere, yardıma muhtaçlara ve belki de hastalara yine ulaşamayacağız. Camilerimiz de sevinç ve huşû içinde Bayram namazını eda edemeyeceğiz ve cemaatimizle bayramlaşma sevincini yaşayamayacağız. Bu nedenle de yüreğimizde büyük bir hüzün var. Ama inanıyoruz ki Cenabı Allah zorunluluk nedeniyle ortaya çıkan bu acizliğimizi affedecektir. Bu nedenle ulaşamayacağımız arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve akrabalarımıza şimdiden hayırlı bayram olmasını diliyor, mübarek Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum.

Ramazan Bayramı yeni umutları da beraberinde getiriyor: Öncelikle salgından kurtulmayı ümit ediyoruz. Devletimizin ekonomik olarak rahatlayacağı, istikrarın ve kalkınmanın sağlanacağı, millet olarak huzura, barışa ve kardeşlik duygularıyla sımsıkı kenetleneceği umuduyla Allah’a dua ediyoruz. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayını uğurlamamıza sayılı günler kala, ülkemizin “yeni dünya düzeni” içinde tüm vatandaşlarının hizmetlerden eşit oranda yararlanacağı, eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe ve sosyal hukuk devleti ilkeleriyle tam bağımsız ve kalkınmış; bir tarafı Avrupalı, bir tarafı Asyalı bir ülke olarak huzurlu ve Osmanlı adaletinin dirilerek yeniden yüceldiği bir ülke olarak yerimizi alacağımızı düşünüyoruz. Ekonomik kaynaklarımızın heba olmasına neden olan terörün tamamen bitirileceği, bölgesel ve küresel bir ülke olarak güçlü bir şekilde “yeni dünya düzeni” nde yerimizi alacağımızı görüyoruz.

Peygamber Efendimiz sallallahû aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi.” (İsfehani). Bizler, Hz. Resûl-ü Ekrem’in sünneti seniyelerine uyacağız, O’nun mübarek sözlerinden yola çıkarak bu mübarek günde duamızı ailemiz, milletimiz ve tüm Müslümanlar için yapacağız. Mübarek bir günü daha yaşadığımız için sevineceğiz. Zira bayramlarımız sevinç günlerimizdir. Kimseye karşı kırgın ve dargın olmayacağız ve sevincimizi kendi içimizde yaşayacağız. Bu vesileyle mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, âlemi İslam-ı mübin’e sevinç, mutluluk, huzur ve sağlık getirmesini Allah Celle ve Celalühü’den niyaz dilerim.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.