ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Diğer

Diyanet Bir-Sen

ŞEF ATAMALARININ ÖNÜNDEKİ ENGEL KALDIRILABİLİR!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, şef kadrosu için sınavda başarılı olan personellerin herhangi bir mevzuat değişikliği olmadan Cumhurbaşkanı onayıyla atamalarının yapılarak mağduriyetlerinin giderilebileceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı için şef kadrosuna 250 atama yapılacağını duyurduğunu, sınava girenlerden ancak 80 kişinin başarılı olduğunu, fakat Covid-19 salgını nedeniyle sözlü sınavların ertelenmesiyle şef atamalarının yapılamadığını ve ne zaman yapılacağının da belirsiz olduğunu belirterek yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:  

“2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında münhal bulunan çeşitli kadrolara 1250 kişinin atamasının yapılabilmesi için Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavıyla kurum içi naklen atama yapılacağı duyurulmuştu. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesi uyarınca halen kurum da çalışan ve şef kadrosuna atanabilmek amacıyla sınava giren personellerden yalnızca 80 kişinin başarılı olduğu açıklanmıştı.  Sınava yeterli sayıda adayın katıldığı Genel İdari Hizmetler Sınıfı Şef unvanı için ataması yapılacak olan 250 kişilik kontenjandan ancak 80 kadronun dolacağı anlaşılıyor. Buradan 250 kişilik kadronun üçte ikisinin boş kalacağı görülüyor.

Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için hem ülkemiz genelinde hem de kurumların kendi bünyelerinde aldıkları önlemler arasında yazılı ve sözlü sınavların ertelenmesi de vardır. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılması planlanan sözlü sınavlar da salgın sonrasına ertelenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü ile salgına ciddi şekilde maruz kalan ülkelerin yöneticileri, sağlık kurum ve kuruluşlarının ve özellikle enfeksiyon hastalıkları alanında çalışan uzmanların ve araştırmacıların yazılı ve görsel basındaki açıklamalarından Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceğinin belirsizliğini koruduğunu anlıyoruz. Bu nedenle ülkemizde salgınla mücadele devam ederken, öte yandan kamu çalışanlarının mağduriyet yaşamamaları için de çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2019 yılında yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavında başarılı olan 80 kurum personelinin şef kadrolarına ne zaman atamalarının yapılacağı belirsizliğini korumaktadır. İş hayatıyla ilgili plan yapan personelin mağdur edilmemesi gerektiği de ortada iken, ne zaman yapılacağı belli olmayan sözlü sınav için 80 personelin ve ailelerin mağdur edilmemesi gerektiği de ortadadır.  

Sendikamıza yazılı ve sözlü olarak iletilen talepler doğrultusunda aralarında uzman kişilerle yaptığımız istişare sonucunda bu mağduriyetin önlenebileceği sonucuna vardık! Şöyle ki; Covid-19 salgını beklenmeyen bir durum olarak olağanüstü şartları ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Makamından alacağı onayla herhangi bir mevzuat değişikliği yapmadan sözlü sınavı bir kereye mahsus kaldırarak atamaları yapabilir. Böylece şef atamalarının önündeki engel kaldırılarak mağduriyetler de önlenmiş olur. Bu konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dikkatine sunuyor, gerekli düzenleme için harekete geçmesini istiyoruz.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.