ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

SOYKIRIM YAPAN ORTAYA ÇIKTI!

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ederek sivillere yönelik yaptığı saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki geçici insani ateşkesi ihlal eden Ermenistan Ordusunun Gence’ye saldırarak çok sayıda sivil halkın ölümüne yol açması tepkilere neden olurken, dünyanın sessizliği de dikkatlerden kaçmıyor!

Türkiye’nin açıklamalarından da anlaşılacağı gibi Azerbaycanlı soydaşlarının haklarını koruyacağını ve uluslararası platformlarda soydaşlarının sesi olacağını belirten Hasan Türüt, Ermenistan’ın yaptığı katliamların hesabını vereceğini belirterek şöyle dedi:

“Türkiye, Ermenistan’ın soykırım yalanları karşısında her zaman temkinli hareket etmiş ve sağduyulu çağrışımlarda bulunarak iki ülke arasındaki tarihi anlaşmazlığın çözümü için çalışma yapılması teklifinde bulunmuş olmasına rağmen bu çağrıya kulak tıkayan Ermenistan, bugün Azerbaycan’da soydaşlarımıza insanlık dışı saldırılarda bulunarak masum sivil halkı öldürmektedir. Tarihi; yalan, iftira ve katliamlarla dolu olan Ermenistan, gözü dönmüş katil bir millet olarak tarihteki yerini almıştır. Azerbaycanlı soydaşlarımıza yaptıklarıyla soykırım yapan milletin kim olduğu da ortaya çıkmıştır! Tarihçiler, akademisyen ve yazarlar soykırımı kimin yaptığını araştırmalıdır. Ermenistan’ın Azerbaycan’da masum sivil halka yaptığı zulüm ile soykırım delilleri de gün yüzüne çıkmış oldu. Gece yarısı Azerbaycan hattına top atışlarıyla saldıran terörist devletin nasıl soykırım yaptığı dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen Ermenistan hakkında uluslararası sözleşmelerden doğan haklar kullanılmalı ve Ermenistan’ın insanlık suçu işleyerek savaş suçlusu olarak uluslararası hukuk mahkemelerinde yargılanması sağlanmalıdır.

Soydaşlarımızın haklı davalarında yanındayız ve onları yalnız bırakmayacağız. Dünyanın en şanlı tarihine sahip olan bu milletin sabrıyla oynanmasın. Bu millet ayağa kalktığı zaman katil Ermenistan Devleti başta olmak üzere onları şımartan, besleyip sahaya süren taşeron devletlerde zarar görürler. Ermenistan aklını başına almalı ve Karabağ’dan çekilerek Avrasya Bölgesinde şiddeti artıran ve körükleyen düşmanca davranış ve kışkırtıcı tutumdan vazgeçmelidir. Karabağ Azerbaycan’ındır ve öyle de olacaktır.

Sivil halka yönelik saldırılarda bulunarak masum insanları katleden Ermenistan’ı şiddetle kınıyorum. Saldırılarda şehit olan soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerine ve Azerbaycan Devletine ve soydaşlarımıza sabrı cemil niyaz ediyorum. Soydaşlarımızın acısını paylaşıyorum. Allah zalimlerin şerrinden tüm soydaşlarımızı korusun.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.