ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

Sözleşmeli Din Görevlilerinin Önündeki Engel Kaldırılsın

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, sözleşmeli din görevlilerinin D gurubu camilerden B-C gurubu camilere geçişlerinin önündeki engelin kaldırılmasını gerektiğini söyledi.

B-C Gurubu Camilere Geçişlerin Önündeki Engel Kaldırılsın

D gurubu camilerde uzun süre görev yapan sözleşmeli din görevlilerinin C gurubu camilere nakil ve atamalarının yapılabilmesi için önlerindeki engelin kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Türüt, mevcut uygulamanın adil olmadığına inandıkları için sendika olarak bu talebi desteklediklerini ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Din Görevlilerinin Mağdur Edilmesine Karşıyız

Din görevlilerini mağdur eden uygulamalara karşı olduklarını belirten Türüt, sözleşmeli personelin D gurubu camiden B-C gurubu camilere nakillerinin önünü tıkayan ve eşitsizliğe neden olduğuna inandıkları mevcut uygulamadan vazgeçilmesinin gerekliliğini şu sözlerle açıkladı.

“İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra İlahiyat Önlisansı bitirmiş, ardından İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş bilgili bir din görevlisinin köy cami gurubunda uzun yıllar görev yapmasını hem din görevlisi açısından hem de diğer guruplardaki cami cemaatlerinin daha verimli din hizmeti almalarının engellenmesi açısından doğru bulmuyoruz.

Önerimiz Adaletsizliği Ortadan Kaldıracaktır

Sözleşmeli statü de çalışan personelin B-C gurubu camilere nakil ve tayin hakları, unvan ve kurum değişikliği gibi hakları yok, yurt içi ve yurt dışı görevlendirilmeleri ve bazı sosyal haklarını kullanamıyorlar. Sosyal haklardaki bu farklılıklar Anayasa’ya aykırıdır. Bu eşitsizliğin giderilmesi açısından şunu öneriyoruz; kurum içi nakillerin puanlama sistemi ile yapılmasını talep ediyoruz. A.B.C.D. şeklinde sınıflandırılmış cami, mescit ve Kur’an kursları vb. gibi görev yerlerinin aynı zamanda bu hizmet yerlerinin konumuna göre puanlandırılması halinde kurum içi nakil ve atama sıkıntıları giderilmiş olacaktır. Dolayısıyla puanlama sistemi gelene kadar sözleşmeli din görevlilerinin D gurubundan C gurubu camilere geçişleri için yönetmelikte düzenleme yapılarak önünün açılmasını istiyoruz. Zira kurumun 1/3’ü sözleşmeli personelden oluşmaktadır. D gurubu camiden B-C gurubu camilere geçme hakları olmadığı için sorunları büyümektedir.

Sözleşmeli Personel de Kadrolular Gibi Tüm Haklardan Yararlanmalıdır

Sözleşmeli din görevlilerinin de kadrolu personeller gibi nakil ve tayin hakları, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği, yurt içi ve yurt dışı görevlendirilmeleri, Aşere Takrib, İhtisas vb. tüm haklardan yararlanmaları sağlanmalıdır. Bunun için yönetmelik vb. uygulama metinlerinde düzenleme yapılarak mağduriyetler giderilmelidir.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.