ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

SÖZLEŞMELİ PERSONEL GÖZÜNÜ TORBA YASA’YA DİKTİ!

- +

Kamu da 4/B Sözleşmeli statüde çalışan personeller, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Yasa’da kadroya geçişleriyle ilgili düzenleme bekliyor.

Ekonomik şartların ağırlaşması nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan sözleşmeli personelin kamu da işyeri ve iş şartlarıyla ilgili olarak özlük ve mali haklarıyla ilgili de sıkıntıları bulunduğuna dikkat çeken Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personelin sıkıntılarının giderilmesiyle ilgili düzenleme yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Öncelikle kamu da farklı statülerdeki istihdam şekillerinin devlet üzerinde bir kambur olduğunu belirtmek istiyorum. Bu istihdam şekilleri sadece kamu da karışıklığa ve düzensizliğe neden olmuyor, aynı zamanda kamuoyunda da kafa karışıklığına neden oluyor. Bu istihdam şekillerinin tek bir çatı altında toplanması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Hiç kimsenin mağdur edilmemesi açısından bunun tek çözüm yolu var; o da tüm sözleşmeli personelin 4/A statüsüne alınmasıdır.

Bakınız! Diyanet İşleri Başkanlığında 4/A- 4/B statüsünde çalışan personeller var. Biri kadrolu biri sözleşmeli çalışıyor: Hepsi de İmam Hatip Lisesinden mezun olmuşlar sonra ilahiyat önlisans tamamlamışlar, kimi de İmam Hatip lisesinden sonra İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş. Aynı okulu okumuşlar, aynı sınava girmişler, aynı işyerinde çalışıyorlar ve aynı görevi yapıyorlar ama kadrolu ve sözleşmeli statü de olmaları nedeniyle ikisi arasında özlük ve mali haklar bakımından farklılıklar var. Kadrolu çalışan yüksek maaş alıyor, emekli olduğunda da maaşı yüksek bağlanıyor ama sözleşmeli personel daha düşük maaş alıyor ve emekli olduğunda da maaşı düşük oluyor. Sözleşmeli statü de çalışan personelin iş güvencesi maalesef yok. Nakil, unvan ve kurum değişikliği gibi hakları yok. Yurt içi ve yurt dışı görevlendirmeleri, eş durumu tayini gibi sosyal haklarını kullanamıyorlar. Sosyal haklardaki bu farklılıklar Anayasa’ya aykırıdır.

Daha önce yaptığımız açıklamalarımızda belirttiğimiz gibi ‘sözleşmelilere ya kadro ya da özlük ve sosyal haklarında eşitlik’ talebinde bulunuyoruz. Çünkü aynı işyerinde aynı işi gören sözleşmeli personelin psikolojik olarak yıprandığını belirtmekte yarar görüyorum. Dolayısıyla hem dini açıdan hem de sosyal, insani ve vicdani boyutları açısından adil olmayan bu ayrımcılığın acilen giderilerek yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Mevcut uygulama adil değil, bu nedenle halen TBMM’de görüşülmekte olan torba yasa ile bu konuda bir düzenleme yapılması gerekir. Bu konu, Sayın Başkanımızın dikkatle üzerinde durmaları gereken bir konudur.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.