18°C
ANKARA HAVA DURUMU18°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

YÖNETİM KURULU

- +

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU


Genel Başkan: Hasan TÜRÜT

Hasan TÜRÜT, Rize merkeze bağlı Anbarlık Köyünde 24.11.1970 tarihinde doğdu. Birçoğu hafız olan 8 kardeşi olup, ÇAYKUR işçisi ve çay çiftçisi olan bir aileye mensuptur. İlk ve orta öğretimini köyünde, lise eğitimini ise Rize Merkez İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Liseye devam ederken aynı zamanda da merkeze bağlı Akarsu Köyü Merkez Kur’an Kursunda başladığı hafızlığına Pekmezli Köyü Kur’an kursunda devam etti. Liseden mezun olduktan sonra vekil imam olarak göreve başladı. Vekil İmam olarak çalıştığı sırada Rize’nin kanaat önderlerinden, ilim adamı ve âlim, aynı zamanda Rize İl Müftülüğü Vaizlerinden meşhur Zavendikli Mustafa Hocaefendi’den Arapça ders aldı. Rize’de 12 yıl İmam Hatip, 10 yıl Müezzin Kayyım ve 2012 yılından itibaren de Kur’an kursu öğretmeni olarak çalıştı. İmam Hatip Lisesinden sonra ilahiyat önlisans programından mezun oldu. Evli; 3 kız, 2 erkek olmak üzere 5 çocuk babası olan Hasan Türüt, ’ün çocukları da hafız olup, aynı zamanda İmam Hatip Lisesi mezunudurlar. Halen eğitimlerine devam etmektedirler. Kısmen Arapça ve Almanca bilen Hasan Türüt, daha lise yıllarındayken Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarına katılmaya başladı. Lise de öğrenciyken Rize’de Milli Gençlik Vakfı (MGV)’nın kuruluş çalışmalarında bulundu. Bugüne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim kurullarında görev almıştır. 2016 yılında Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (DİYANET BİR SEN)’i kurdu. İlk kongre de Genel Başkanlığa seçilen Hasan Türüt, halen bu görevine devam etmektedir.


Genel Sekreter-Genel Başkan Vekili: Mehmet KUMAŞ

1975 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Pınarbaşı Mahallesinde doğdu. İlkokulu mahallesinde, ortaokul ve liseyi Sürmene İmam Hatip Lisesinde okudu. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni, 2010 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Önlisans, 2020 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslâm Bilimleri Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapmaktadır. Çeşitli STK’larda yer almakla birlikte, Eylül 2020 tarihinde gerçekleşen Diyanet Bir-Sen Genel Kurulu’nda Genel Başkan Vekili olarak seçilmiştir. Köşe yazarlığı yapıp, birçok haber sitesinde köşe yazıları bulunmaktadır. 1997 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda başlamış olduğu İmam-Hatiplik görevine 2007 yılına kadar Rize-Derepazarı ilçesinde devam etmiş, 2010-2011 yıllarında Almanya’da görev yapmış, halen İstanbul-Sultanbeyli’de aynı göreve devam etmektedir. Evli olup üç çocuk babasıdır.


Genel Teşkilatlanma Sekreteri: Hamdullah SİLİNDİR

1970 yılında Ankara İli Çankaya ilçesinde doğan Hamdullah Silindir İlköğretimini Çankaya –Dikmen de tamamladı.1981-1988 yılında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesin de ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. 1990 – 1992 yıllarında Ankara – Kazan ilçesinde imam Hatip olarak görev yaptı. 1992 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürlüğüne tayin oldu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 2000 yılında aynı birime Şef olarak atandı. 2013 yılında Din Bir-Sen Genel Başkan Yardımcılığı (Genel Sekreter), 2015 yılında Olağan Üstü Genel Kurul Kongresinde Din Bir-Sen İdari ve Mali İşler Sekreterliğine seçildi. 2016 yılında bu görevinden istifa etti.
2016 yılında yeni kurulan, Diyanet Bir- Sen’in 1.Olağan Genel Kurulunda Diyanet Bir-Sen Genel Başkan Yardımcılığı (Teşkilatlanmadan Sorumlu) seçildi. Halen bu görevini yürütmektedir.
Silindir, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Genel İdari ve Mali İşler Sekreteri: Mesut ÇAKIROĞLU

1969 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. 1987 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam-hatip olarak göreve başladı. Çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum örgütlerinde kurucu başkanlık ve yöneticilik yaptı. 2004 yılında İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi. Bilgisayar işletmenliği ve programcılık kabiliyetini geliştirdi. Resmi ve özel bir çok elektronik hesaplama programına imza attı. Halen kendi yaptığı programları kullanmaktadır. 2003 yılında sendikacılık hayatına başladı. Halen Aksaray İl Müftülüğü’nde V.H.K.İ olarak görev yapmakta, evli ve iki çocuk babasıdır.


Genel Eğitim ve Sosyal İşler ve Basın Yayın Sekreteri: Davut DAĞ

01.06.1980’de Kahramanmaraş ili Tekir köyünde doğdum. İlkokulu kendi köyümde bitirdim. Daha sonra Kahramanmaraş Sümeyye Kur’an Kursunda hafızlık eğitimimi 1993 yılında tamamladım. 1997 yılında Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesini bitirdim.1998 yılında Kahramanmaraş’ta İmam Hatiplik görevime başladım.2007 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisini bitirdim. 2017 yılında Açık Öğretim Fakültesi ilahiyat Ön Lisansı bitirdim. 2010 yılından itibaren çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında görevde bulundum. 01.09.2020 tarihinde de Ankara’da gerçekleştirilen Diyanet Birsen 2. Olağan Genel Kurul Seçiminde Eğitim Basın Yayın ve Sosyal İşler Genel Başkan Yardımcılığına seçildim. Halen bu görevi yürütmekteyim. Evli ve 3 erkek çocuk babasıyım.


Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri: Veli EKİN

04.09.1974 tarihinde Çorum, Mecitözü İlçesine bağlı Figani Köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde tamamladı. Hafızlığını 1987 yılında İstanbul, Beykoz Elmaçiftliği Kur’an Kursunda bitirdi. İstanbul Fatih Kur’an Kursunda Sarf ve Nahiv okudu. Bu sırada İstanbul İHL Orta kısmını dışarıdan bitirdi. 1995 yılında Çorumİmam Hatip Lisesinden mezun oldu. 1997 yılında Çorum Alaca Merkez Sebilullah Camiinde İmam Hatip olarak ilk görevine başladı. 1999 yılında askerliğini Kayseri’de yaptı. 2003 yılından itibaren Ankara’nın çeşitli ilçelerinde görev yaptı. Kamu Yönetimi lisans ve ilahiyat önlisans mezunu olup, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Genel Araştırma ve Dış İlişkiler Sekreteri: Mahmut BOZKUŞ

1 Ocak 1966 tarihinde Şanlıurfa/ Siverek’te dünyaya gelen Mahmut Bozkuş ilk ve orta öğrenimini Siverek Gazi Paşa ilkokulunda tamamladı. 1987’de Siverek İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyanetteki ilk görevine 24.09.1987 tarihinde vekil imam hatip olarak Siverek’in Azıklı köyünde başladı. 2013 yılında Diyanet-Sen Siverek Temsilcisi olarak sendikal faaliyetlere başlayan Bozkuş, 1 Eylül 2020 tarihinde yapılan Diyanet-Bir- Sen’in 2. Olağan Genel Kurul seçimlerinde Genel Araştırma ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. Halen Diyarbakır/Kulp Merkez Çarşı Camii imam hatipliği görevine ilaveten bu görevini de yürütmektedir. Bozkuş evli ve 6 çocuk babasıdır. İyi derecede Kürtçe (Kurmancî) ve Zazaca bilen Bozkuş temel düzeyde Arapça bilmektedir.