ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİN AŞILMASI GEREKİYOR

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında engellilerin önüne engel çıkaran zihinlerin temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta var olabilmeleri için projeler üretilmesi ve bunların hızlı bir şekilde hayata geçirilerek onların yaşamlarını mutlu bir şekilde sürdürebilmelerine destek olunması gerektiğine vurgu yapan Hasan Türüt,  Anayasası’nın 10. Maddesinde eşitlik ilkesinin altı çizilmiş olsa da, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve bazı diğer kanunlarda engelli ayrımcılığı yasaklanmış olsa da çeşitli mevzuatların engelli ayrımcılığını doğuran maddelerine şahit olduklarını belirterek şunları söyledi:

KAMU İDARELERİ UYARILMALIDIR!
“Engelli vatandaşlarımıza karşı devletin idari işlemlerinde ve toplumun çeşitli kesimlerinde önyargılı davranışlarla karşılaşılabilmektedir. Bu yaklaşım Birleşmiş Milletler tarafından doğrudan ayrımcılık şeklinde tanımlanmaktadır. Engelli vatandaşlara karşı özellikle istihdam, erişim ve eğitimde ayrımcılık yapılmaması noktasında hassas ve titiz olunması gerektiği yönünde kamu idareleri uyarılmalıdır.

DERNEK VE VAKIFLAR ENGELLİ VATANDAŞLARIN HAKLARINI SAVUNAMIYOR
Türkiye’de engelli vatandaşların haklarını savunmak amacıyla kurulmuş çok sayıda dernek ve vakıf bulunuyor. Ancak bu Sivil Toplum Kuruluşlarının engelli vatandaşların yaşantılarını ve karşılaştıkları meseleleri tam olarak izleyemedikleri ve haklarını savunamadıkları da bir gerçektir. Devletin bu konuda da bir düzenleme yapması ve kötü niyetle kurulmuş olan dernekleri ayıklaması gerekiyor.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI TEŞKİLATLARA GENELGE YAYINLASIN
Kamu kurum ve kuruluşlarında engellilerin önüne engel çıkarıldığı gözleniyor. Özellikle idarecilerin keyfi tutumları engelli vatandaşların işlerini zorlaştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bazı teşkilatlarda idarelerin engelli çalışanlara yardımcı olmadıkları ve destek vermedikleri görülüyor. Ne kadar acıdır ki kurumumuzda çalışan engelli vatandaşlar mahkeme kapılarında çile çekiyor. Diyebiliriz ki onları mahkeme kapılarından biz alıyoruz! Yerel yönetimleri arayarak sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Öncelikle önyargılı yaklaşımların değişmesi ve zihinlerdeki engellerin aşılması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığının engelli kardeşlerimize karşı önyargısız, hoşgörülü bir tutum içinde sevgiyle yaklaşması gerektiğini, bunun içinde bağlı teşkilatlara bir genelge yayınlanmasının yararlı olacağını dikkatlerine sunmak istiyorum.

Bu vesileyle Cenabı Allah’tan engelli vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve mutluluklar temenni ediyorum.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.