ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0312 229 29 63

Haberler

Diyanet Bir-Sen

TARİHİ VE KÜLTÜREL BİRLİĞİMİZ OLAN AZERBAYCAN’I DESTEKLİYORUZ

- +

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Ateşkesi ihlal ederek yeni bir çatışmaya neden olan Ermenistan’ı kınayarak, Azerbaycan’ın yanında olduklarını açıkladı.

Karabağ’ın 1923’te Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bağlı otonom bölge statüsü kazandığını, ancak Ermenistan’ın bunu benimsemediğini ve bölgedeki Ermenilerin zaman zaman huzursuzluk çıkarmaları nedeniyle sürekli bir problem olarak ortada kaldığına dikkat çeken Hasan Türüt şunları söyledi:

“Türkiye’nin doğu bölgesinde de Rusya’nın kışkırtmasıyla Ermeni çetelerin Türklere karşı büyük mezalim ve zulüm yaptığını tarihimizden biliyoruz. Ermeniler, hangi coğrafyada olurlarsa olsunlar diğer milletlerin çıkarları doğrultusunda kullanılmışlardır. Nitekim Karabağ konusu, Ermenilerin kabul etmekte zorlandığı, bu nedenle savaş çıkararak yüzlerce Azeri kardeşlerimizi katlettiği vahim olaylara sahne olmuştur.

Dağlık Karabağ, Güney Kafkasya’nın 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanını kaplıyor. Önemli bir bölge olması nedeniyle Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır süren bir savaşa neden olmuştur. İki ülke arasındaki sorun, diğer ülkelerin arabuluculuk yapmasıyla çözülebilir.

Ateşkesi ihlal eden tarafın Ermenistan olduğu Azerbaycan’ın açıklamalarından anlaşılıyor. Gerek Azerbaycan Savunma Bakanlığı ve gerekse Türk basınından edindiğimiz bilgiye göre Ermenistan Ordusu püskürtülmüş ve çok sayıda can kaybı vermiştir. Ermenistan davasında haksızdır ve çıkardığı çatışma ortamı da onların sonu olacaktır.

Azerbaycan ile aramızda tarihi, kültürel ve soy birliğinden gelen kardeşlik bağlarımız var. Milletimizin ortak kültürü nedeniyle ‘TEK MİLLET, TEK DEVLET’ diyoruz. Bu bir slogan değil, birbirimizi şımartmak için söylenmiş söz de değil. Bu düşünce, bizzat duygu ve düşüncelerimizden ve kalbimizden dışarıya yansıyan fikir birliğidir. Bu nedenle soydaşlarımızın acısı acımız, sevinci sevincimiz olmuştur. Tarihi ve kültürel bağlarımız hiç olmadığı kadar kuvvetlenmiş, iki devlet arasında işbirliği ve birlik düşüncesi iki halkı da sevindirmiş ve mutlu etmiştir. İşte bu duygu ve düşünceler nedeniyle Azerbaycan için gerekirse kanımızı da akıtırız. Bu nedenlerle Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır, onların yardımına koşmaktadır.

Ermenistan’a tavsiyemiz aklını başına almasıdır. Kışkırtmalara gelmesin. Azerbaycan yalnız değildir; Türkiye her zaman yanında olacak, yardım edecek, gerekirse askeri güç kullanmaktan çekinmeyecektir. Buna inanıyor ve güveniyoruz.

Bu çerçevede Azerbaycan’a geçmiş olsun diyor, sabır ve metanet temenni ediyoruz. Şehit kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve iki ülke halkına başsağlığı diliyorum. Rabbim, her zaman doğruların ve mazlumların yanındadır. Rabbim, Azerbaycan Ordusuna muzafferiyet nasip eylesin.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.